Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Mood:
 • Music:

Když je hlava mimo, musím zaměstnávat tlapky.

Nikdy nebudu vařit, tvrdila jsem všem a všude, když jsem byla malá (a pubertální). Hnusila (ano, skutečně se mi hnusila!) se mi představa toho, že domů přijde zpocený manžel a místo toho, aby udělal cokoliv jinýho, si jen sednul na gauč ve zpocených ponožkách, sledoval fotbal s pivem a jen tak mezi řečí houknul: "Nemáš žrádlo?" Netuším, kde se v mé malé hlavičce zrodila tahle představa, neb ani u nás doma, ani u babičky to takhle nechodilo, ale tohle pro mě znamenalo vaření. Nevěčná činnost pro nakrmení hladových krků. A naví mě vždycky štvalo, že mi do hlavy vtloukali, že když nebudu umět vařit, žádný chlap si mě nevezme. (A taky že nevezme!!!)
Jenže když jsem odrůstala, stále více času jsem trávila v babiččině kuchyni. Už jsem tu mluvila o své babičce? Asi už mockrát, že jo? Sledovala jsem, jak se jednotlivé nesouvislé kousky pod jejíma rukama mění, dokud z nich nevykouzlila něco úžasného. A před pár lety jsem zatoužila po tom samém. Vykouzlit něco svýma vlastníma rukama.
Ne, stále nevařím. Nevařím proto, že mám hlad. Dělám to přesně tak, jak říkala babička. Prostě mě to baví. Zaměstnat ruce, míchat a čarovat. Když je mi smutno, tak vařím. Patlám. Míchám. Peču. Ještě neumím dělat moc sladkostí, jen svůj oblíbený tvarohový drobenkový koláč, který se mi nikdy nepovede. A jednu primitivní bábovku. Ale to nevadí, až budu chtít, najdu si návod.
Lepší je stejně vaření bez návodu. Experiment.
Čekáte pointu?
Během odpoledne jsem udělala dvě pomazánky, jeden salát, peču perník a momentálně se mi ještě připravuje tresčí salát s kukuřicí. Má někdo hlad? Já kromě té tresky nebudu nic jíst... A asi udělám další pomazánku. Pořád mi totiž není líp, než když jsem začala...

Edit: (o 15 minut později) Zabralo! Zabralo!!! Terapie vařením je skvělá věc. A teď jdu sníst tu tresku, aby mi bylo ještě líp. :)
Tags: babička, vařím
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 13 comments