?

Log in

No account? Create an account
 
 
23 October 2008 @ 08:16 pm
Jak učitelky (ne)ztrácejí iluze  
Máte rádi hořkosladké melodie života? Já docela jo. V podstatě se v nich vyžívám, jelikož si je povětšinou způsobuji já sama.
Ano, zítra mi končí praxe (volejte sláva!), ale s jednou třídou už jsem skončila dneska. Požádala jsem studenty o osobní hodnocení. Jojo, je to tak, ráda se dostávám do průseru, fakt že jo. Výsledek je ten, že jsem dostala pořádnou facku. I když jen pomyslnou, i tak to docela bolelo. Když jsem přišla domů, přiznávám se bez mučení, brečela jsem, protože mi to přišlo všchno děsivě líto. Ale pak jsem se vzpamatovala, částečně taky proto, že jsem si popovídala s talí a strávila s ní příjemnou chvilku ve sluncem zalitém dni.
Znovu jsem se zamyslela nad tím, co mi napsali. A víte co? Je to úžasné. Vyhodila jsem ty papírky, které byly totálně neperspektivní, a znovu si přečetla ty, které mi něco říkaly. Hlavně kluci mají úžasný postřeh. Všechno, co mi můj vedoucí profesor jen decentně naznačoval, my oni řekli pěkně natvrdo. Přesto mi došlo, že to nemysleli zle. S jedním jsem si ještě chvíli potom povídala a musela jsem mu hrozně poděkovat.
Co mě mrzí? Že abych byla dobrá učitelka, nesmím se projevovat jako já. Proč prostě nechápou, že jsem ironická a infantilní?
Didaktické poučky jsou na nic. Kamarádství prostě není na místě, protože studenti ho nechtějí.
Odpoledne jsem brečela, teď jsem silnější než před tím a vím, že to, co jsem předvedla na praxi, se už opakovat nebude. Já totiž nejsem nepoučtelná, víte? :)

Moudro dnešního dne zní:
"Podívej se na Hoffmanku. Dokud se bude přezouvat, učitelka z ní prostě nebude..."
Bota jménem Melichar
 
 
Nálada: exanimateexanimate
 
 
 
asperiasasperias on October 23rd, 2008 06:50 pm (UTC)
no tak. tak hrozné to nemohlo být. jenom jestli nebyli příliš kritičtí a ty si to moc nezabíráš. chtěla bych vidět, jak by to zvládali (či jak to třeba jednou budou zvládat) na podobném místě.
Alice Stronghold: Books are love!spiritofdream on October 23rd, 2008 06:54 pm (UTC)
No, tak "rady" typu, že se blbě strojím, že jsem trapná nebo nesnesitelná, ty ignoruju.
Ostatní byly krutě výstižné. Ale vím, že to mysleli dobře, a já jsem hrozně ráda, že mi to napsali. Je docela zajímavé vidět se jejich očima.
asperiasasperias on October 23rd, 2008 07:00 pm (UTC)
někdy dobře míněné rady nadělají víc škody než užitku. tak ať si z nich vybereš to, co ti neublíží.
Alice Stronghold: Books are love!spiritofdream on October 23rd, 2008 08:12 pm (UTC)
Vyberu. :)
e_danae: Cant Look Away by amegafutteimasue_danae on October 23rd, 2008 07:55 pm (UTC)
Jseš moc odvážná, že sis o to řekla. Jseš ještě odvážnější, že si teď z té kruté kupky vybíráš to, co jednou budoucí studenti ocení. Ty to dáš :)
(A jsem si jistá, že bych v podobné situaci řvala taky.)
Alice Stronghold: Tea is love!spiritofdream on October 23rd, 2008 07:59 pm (UTC)
V první chvíli jsem chtěla utýct někam hodně daleko, zalízt do díry a dělat cokoliv jiného, jen ne se někdy v životě postavit před bandu dětí. Ale když se odplavil první šok (a hormony), když jsem všechny ty věci řekla nahlas (a byla jsem obejmuta a pohlazena), tak mi to docvaklo.
Dělám hodně chyb. Ale každou jenom jednou.
Děkuju. :)
Žbrbláčektenisak on October 23rd, 2008 10:05 pm (UTC)
Myslím
ne-jsem si jist, že v tom také hrál velkou roli věkový rozdíl, který zase tak velký není. A věř, bude líp.
Amy Williamsliszkalupeni on October 24th, 2008 12:57 pm (UTC)
Já bych řekla ale přesný opak. Naopak, abys byla dobrá učitelka, měla by ses projevovat jako ty. On si vždycky každý zvykne, a nebude mít potom ani dojem, že jsi jen další figurína z pedagogické fakulty, která jen drmolí pravidla a nezbývá v ní nic z člověka. Tohle říkám ze svého osobního pohledu vždycky-jen-studenta (na praxi by mě nikdo nedostal:)), kterého přesně vždycky zlobilo, kdykoli profesor zůstával za hranicí a nikdy nedal najevo, co si třeba doopravdy myslí nebo jaký je. Studenty potěší, když jim někdo věnuje lidský zájem. Nevím, jak moc kamarádství, to je možná, hlavně ze začátku, trochu moc, ale učitel by vlastně časem měl být kamarád. Protože učitelé jsou jedni z nejdůležitějších lidí, kteří formují tvoji osobnost - většinu svého mladého života strávíš ve škole, ať chceš nebo ne. A záleží to na nich, jak se projeví a jak ti dokážou předat to, co ti předat chtějí.
Mrzí mě, žes kvůli tomu plakala, ale nedivím se tomu...jak se Ještěrka zná, tak by nedopadla jinak. Jsem ráda, žes pak měla talíino uklidnění, to bylo asi hodně potřeba. A říct, co si doopravdy myslí (myslím ty studenti), to chce taky kousek odvahy, stejně jako konstruktivně se nad tím zamyslet a třeba i něco přijmout.
Ale to je čistě můj subjektivní názor, který říkám z pohledu laika, co nikdy nikde neučil, tak se nezlob.
Alice Stronghold: Books are love!spiritofdream on October 24th, 2008 01:09 pm (UTC)
Tak já budu vždycky já, to zase pozor. Nemyslela jsem tím, že se nějak odosobním. To už jsem párkrát zkoušela, to nefunguje, jsem moc divoká.
Ale budu muset přestat lidi ironizovat a vydávat infantilní zvuky, když se mi zlomí křída. :)
Ale máš pravdu, že když mě takhle budou znát od začátku, tak jim to taky nebude připadat tak divný. Budu muset zvládat profesionální přístup k věci.
Pravda je, že jim se to řekne, že se nemám snažit být jako teenager, jenomže já taková jsem, já se o to nesnažím. Vždyť proboha, já jsem jen o čtyři roky starší než oni! Jenže to už nikdo nevidí. :)
A děkuju.
asperiasasperias on October 24th, 2008 03:47 pm (UTC)
to by mě zajímalo, co by studenti řekli svým "opravdovým" učitelům, kdyby je o hodnocení žádali oni :-)))
Víš, víc se trápí lidi, kteří jsou moc svědomití.
Amy Williams: Kittieliszkalupeni on October 24th, 2008 11:49 pm (UTC)
Už jsem se skoro zděsila, odosobněného ledního medvídka bych nechtěla nejen já a nejen ve třídě. Taky by mi to nešlo, a hlavně, nevím jak tobě, ale mně se líp mluví (třeba referáty, prezentace a tak), když jsem čistě já. Klidně si u toho ty infantilní zvuky vydávám, ale je pravda, že já neučím a tak mám na to jako student a jako teenager (kterým tedy už asi nejsem, ale co na tom) právo:) Stejně bych tě chtěla slyšet, to muselo být vtipné;) Ale s ironií souhlasím, že bys možná mohla zmírnit, protože to na mně před několika dny zkoušela profesorka na anglickou literaturu a já měla chuť nejdřív ji kopnout (a to ji mám strašně ráda) a pak utéct. Třeba ji těžce nesu jen já, ale třeba taky ne. Ironizuj své literární postavy;)
Ono to asi chce zkombinovat obojí. Profesionál, ale i člověk. Myslím, že ti to určitě půjde, když navíc už víš, co a jak podle těch jejich papírků. Aspoň trošku. A pak budou ještě rádi, že mají takovou zvláštní a originální učitelku:)
Jo, to se stydíkem přiznávám, že je těžké si představit, když ti ten někdo stojí před katedrou a něco přednáší (k nám chodila praxe běžně), že by mohl být věkově dost podobně, i když je to logické. Asi na to jednoduše zapomněli, když jsi byla v roli jejich učitelky, téhle poznámky bych si nevšímala vůbec, není konstruktivní. Oni to nevidí (já to neviděla), bohužel...
Není za co, Ještěrka ráda mluví;)