Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Mood:
 • Music:

Čaj o páté

Když jsem byla u babičky, tak jsem během slídění v její knihovně objevila i knížku o čaji. Ani babička nebyla schopná mi říct, jak se tam kniha ocitla, což mě ještě víc ponouklo k tomu, abych si ji prolistovala.
Bylo tam spousty věcí o historii čaje, způsoběch pěstění, podávání, čajových obřadech atd. V sekci recepty bylo několik tipů, jak si udělat dobrý čaj, další část tvořily hlavně pochoutky, které se k čaji podávají.
A protože chlad už je téměř všudevlezlý, je na čase posadit se nad šálkem dobrého čaje. Kdybyste třeba chtěli zkusit něco voňavého nebo citronového, račte následovat a inspirujte se. Sice to není nic převratného, ale třeba vás to potěší.:)
Všechny následující recepty jsou určené pro 4 osoby, občas vystačí i pro víc. :)
Dobrou chuť všem, kteří se pustí do vaření.

Skořicový čaj

Potřebujeme: 1 proutek skořice, 2 lžičky kvalitního černého čaje, 75g medu a 1l vody

Postup: V nádobě svařte skořici rozlomenou na 3 kousky, poté vodu na minutu odstavte. Do připravené konvice nasypte čaj, zalejte skořicovou vodou a nechejte 3-4minuty louhovat. Zceďte, přislaďte medem (ne víc než 120g medu!) a na závěr můžete ještě decentně posypat špetkou mleté skořice.
Báječné při nachlazení!

Voňavý čaj

Potřebujeme: 1 proutek skořice, 3 hřebíčky, 3 zrnka nového koření, 3 zrnka červeného pepře, lžičku dobře umletého kardamonu, med a černý čaj.

Postup: Koření vaříme 5 minut v 1l vody, poté odstavíme, aby voda neměla 100°C. Poté vodou zalejte čajové lístky a 5 minut louhujte. Zceďte, dle chuti doslaďte medem.
Zahřeje. :)

Marocký čaj

Potřebujeme: 2-3 lžičky zeleného čaje, 125g třtinového cukru, hrst čersvé máty

Postup: Vodu uvaříme, do čajové konvice vsypeme čaj. Čaj zalejte malým množstvím vody a krouživým pohybem odstaraňte čajovou hořkost. Poté přidejte mátu a cukr, zalejte zbytkem horké vody a nechte louhovat 6-7 minut. Kontrolujte, jestli jsou lístky pod hladinou.
Podávejte v malých skleničkách, můžete ho ozdobit snítkou máty.
Povzbuzuje. :)

Pomerančový čaj

Potřebujeme: 2 pomeranče, 4 lžičky černého čaje, cukr

Postup: Čaj spařte a nechte louhovat 6 minut, zceďte, přilejte šťávu z pomerančů a dle chuti přislaďte.Chutná dobře i zastudena nebo s malým množstvím alkoholu (nejlépe pomerančového). Podávejte v pohárech s plátkem pomeranče.
Je krásně osvěžující.

Kardamonový doušek

Potřebujeme: 1l vody, 150ml mléka, 2 plévkové lžíce černého čaje, 6 rozdrcených kardamonů

Postupujeme: Odděleně svařte vodu a mléko, v konvici smíchejte čaj s kardamonem. Čaj zalejte vodou i mlékem a nechte louhovat 5 minut.

Švédský čaj

Potřebujeme: 0,5 l mléka, 3 lžičky kvalitního černého čaje, med

Postup: Svařeným mlékem zalijte čaj, nechte 6 minut louhovat, poté zceďte a podle chuti přidejte med.
Velmi silné. :)
Tags: vařím
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 14 comments