Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Mood:
 • Music:

Budovat socialismus je lepší než pracovat

Čas od času se stane, že narazím na zajímavý článek i v místech, kde bych to nečekala. Udělala jsem dobrý skutek a koupila jsem si po delší době Nový prostor. Většinou tyhle plátky ani moc nečtu, jedině když je tam rozhovor s někým zajímavým, ale tentokrát mě zaujal článek s názvem "Bez práce není legrace", jež společnými silami napsali student žurnalistiky Michal Děd a absolventka antropologie FHS UK Iveta Hajdáková (to aby mi zase někdo nevyčítal, že neuvádím zdroje).
Kromě zajímavého pojednání o tom, co je to socialismus, jsou u článku i vtipy, které kolovaly mezi pracujícími za minulého režimu. Jsou krutě vystihující. A tak po dlouhé době zase risknu to, že mě tady mnozí lidé z blogosféry budou virtuálně kamenovat a proklínat, a hodím sem zase nějaké to politické zamyšlení. A klidně si tvrďte, že zase spadám k jednoduchému dogmatismu. Vůbec mi to totiž nevadí.
Asi jste si už všimli, že moje politická orientace je jaksi středopravá, s důrazem na tu část "pravá", takže z oranžových komunistů v čele s Velkým J. a panem "Doktorem" (aneb Paroubek for 2013 prezident!) skřípu zubama, jak jen můžu. Není to tím, že je moje rodina pravicová, a že jen "opakuji, co mi říkali doma". Vlastně je to skoro naopak. 90% mé rodiny ty oranžové ochechule volí, protože se jim líbí to, co jim nabulíkujou. Jenomže můj otec celý život pracuje, má vlastní malou firmu a o tom, jak funguje socialismus, má informace z první ruky. Ona je opravdu sranda, když se dře od rána do úmoru, aby si pak vyslechl, že na dělníky v montážní hale fouká klimatizace jenom 21°C, že to jsou těžké podmínky pro šroubování kol a že mu těch vydřidušských 200 tisíc nedají, protože to špatně naprogramoval. He? Je sice hezký, že vám někdo zaplatí, když nic neděláte. Ale proč to mají platit zrovna ti, kteří pracují?
Další věčný příklad. Zdravotnictví. Krajské lékarny vydávají léky bez poplatků. Lidi se tam sjíždějí z celého kraje. Ale fakt, že tyhle lékárny mají nejvyšší marže a že si pro ten blbej prášek musí zajet autobusem, to už vám nikde neřeknou. Kamarádka je lékárnice. A docela se musí i smát. To, že určité léky i s poplatkem vyjdou na cca 130Kč, a v lékárnách bez poplatku za ně zaplatíte stovky minimálně dvě, vám ovšem neprozradí nikdo. Haha.
Případ druhý. Moje teta. Věrná bezplatnému zdravotnictví každým coulem. Když byla nemocenská placená, chyběla v práci tuhle i támhle, jeden den sem, jeden den tam, však ono to nevadí. Teď se první tři dny neproplácejí a ona je nemocná. Ale protože zdraví asi není na prvním místě, radši šolíchá práci tak, aby si cvakla prezenčku a pak nenápadně vyšumněla. Dny zábavy ovšem skončily. Musí na operaci. A protože jedině bezplatně, tak samozřejmě do krajské. Operace docela spěchá. Termín má za tři čtvrtě roku. Když se rozčilovala, že to spěchá, dal jí doktor jedinou smysluplnou radu. Ať si operaci zaplatí na soukromé klinice. (Jo, Rath prý rozdává svůj druhý plat potřebným. Třeba by mohl tetě tu operaci zaplatit, ne?) Hurá.
A teď nějaké ty socialistické fóry o práci. ;)


Proč budovat socialismus?
Protože je to lepší než pracovat.
Co je to socialistické plánování?
To je nepřetržité narušování zdravé živelnosti. Co nelze splnit, to jde alespoň naplánovat. Je to soustavná činnost. Za první republiky jsme nevěděli, co bude za pět let. Díky socialistickému plánování to víme, i když netušíme, co bude zítra.
Jaký je vztah mezi prací a mzdou?
Prostřednictvím mdy jsou lidé trestání za vykonanou práci. A tak pracující předstírají, že dobře pracují, a stát předstírá, že je za to dobře platí.
Závěrem
Že cesta k socialismu bude radostná, to předpokládali už klasikové marxismu-leninismu. Ale že to bude taková sranda, to netušil nikdo.

Sedm divů socialismu:
● Každý měl práci.
● Ačkoliv měl každý práci, nikdo nic nedělal.
● Ačkoliv nikdo nic nedělal, plány se plnily na 110%.
● Ačkoliv se plány plnily na 110%, nikde nic nebylo.
● Ačkoliv nikde nic nebylo, měl každý všechno.
● Ačkoliv měl každý všechno, všichni kradli.
● Ačkoliv všichni kradli, nikde nic nechybělo.

A aby to bylo nestranné, tak ještě střelba do vlastních řad.
Sedm divů kapitalismu:
● Nikdo nemá práci.
● Ačkoliv nikdo nemá práci, všichni pracují.
● Ačkoliv všichni pracují, plán se neplní na 100%.
● Ačkoliv se plán neplní na 100%, všude je všechno.
● Ačkoliv je všude všechno, každý všechno nemá.
● Ačkoliv nemá každý všechno, kradou ti, co všechno mají.
● Ačkoliv kradou ti, co všechno mají, nikdy nikoho nechytili a všude něco chybí.


"Kdo nepracuje, ať nejí."
Tags: politika
Subscribe

 • Hudba a její vliv aneb prolaktinové zápisky no. 2

  Když čtyři nekonečné noci čumíte do stropu a čekáte, až vedle sebe konečně budete mít dítě, je nejlepší pomocník hudba. Než jsem odjela do…

 • Post Pop Depression

  Rok 2016 se sice nesl ve znamení mnoha úmrtí, ale hudebně byl opravdu velmi zajímavý. Pro mě se nesl hlavně ve znamení Black Star, které je muzikálně…

 • Messe Solennelle

  Pan Pilát je náš asi nejvíc nejvěrnější fanoušek, chodí na každý koncert a posledních pár let je i natáčí. A taky ví, co je to Youtube, takže ti z…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments