Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Karel_Hynek_Mácha.rip

Ve čtvrtek 11.11. jsem já a talí zase byly na lovu kultury.
V Nové scéně se konaly tři reprízy představení se zvláštním názvem karel_hynek_macha.rip. Mácha skutečně tak, jak ho ještě neznáte.
Ráda bych se tu pustila do recenze, ale ono to dost dobře nejde. Nicméně alespoň pokus.
Začátek představení je dokonale matoucí. Na jeviště vystoupí čtyři postavy v uniformě z druhé světové, v rukou drží samopaly a recitují cosi latinsky. Na plátně za nimi se promítá animace záboru pohraničí. A divák sedí a říká si, jestli je vůbec na správném představení. Celý výstup trvá několik minut, než zazní věta, která vás ujistí, že jste dobře. "Je třeba převést ostatky Karla Hynka Máchy z Litoměřic do Prahy."
Následuje drobná pauza a na scénu vstupuje poutník. Mladíček, tak akorát šestadvacet let, napůl emo, ale rozhodně romanticky rozervaný. Putuje s batohem a foťákem do Indie, snad aby našel smysl života. Na své pouti recituje útržky z deníku a dopisů, snaží se vyrovnat sám se sebou i s Lori...
Scéna je krásně interaktivní, poutník drží v ruce kameru a to, co natáčí, se za ním hned promítá na plátno. Poutník recituje, je vášnivý, zuřivý, nespoutaný. Ví přesně, co chce, a je mu jasné, že jeho potřebám nikdo nerozumí.
Závěr byl nad míru dokonalý. Zatímco poutník se snaží vyšplhat v pozadí scény na lano a skáče u toho marně na gymnastickém míči, v popředí čtyři herci střídavě recitují vývoj reflexe máchovské tvorby od prvního spílání plodům zlého byronismu, přes Nerudovo obdivování a první uznání velkého básníka, až k současnosti a po výlev Máchovy fanynky na Facebooku.
Když tu náhle poutník vykřikne v posledním zoufalém pokusu vyšplhat na lano: "Jděte už s tím Máchou konečně do prdele. Nechcete po mně pojmenovat i vlak?"
Představení finišuje stejně, jako začalo - převoz Máchových ostatků, debata litoměřického starosty a pražského primátora o tom, jestli se nemají ostatky vrátit zpět. Vše arogantní, povýšené, nicneříkající, Mácha jen smutně a strnule sedí spoután ve stanu a čeká.
Scéna pomalu zhasíná, herci jeden po druhém recitují Máj v různých jazycích, dokud z toho nevznikne jeden velký šum.
Tma.
Potlesk.
A já wow ačkoliv mi opravdu velmi nebylo dobře. Neskutečné. Opravdu Mácha takový, jaký jsme ho rozhodně ještě neznali.


Poutník.

A ještě je možno podívat se na video
<3
Tags: divadlo, khm
Subscribe

 • Svět je plný kreténů!

  Mám dojem, že pojmenovat náš živočišný druh homo sapiens byl jen chabý pokus o humor. Lidi jsou totiž až neskutečný kreténi. Reaguji tímto na…

 • Říkal tu někdo fotbal?

  Mám dojem, že mě ta nemoc zase zachvacuje. Sice pomalu, ale zachvacuje. Kupodivu, hra nároďáku mi byla zatím ukradená, ale to, co se na stadióně…

 • No time for loosers?

  Většina čtenářek se asi tomuhle článku bude smát. A nebo aspoň usmívat. Asi se bude chytat jen demi_jour. Jo, je to tak, dnes o fotbale.…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments