?

Log in

No account? Create an account
 
 
17 January 2012 @ 07:52 pm
Malé lingvistické okénko  
V tomto ohledu bych ráda posbírala co nejvíce interpretací, takže se prosím nebojte vyjádřit jakýmkoliv způsobem, který se bude tématu týkat.
O čo jde...
U oběda si jedna kolegyně stěžovala, že jeden rodič si dovolil jí napsat Žádám o doplnění synových známek. Hrozně ji to urazilo, že prý ji nemá žádat, ale úplně slušně poprosit. Celá přírodovědná větev u stolu pokyvovala hlavou. Já a kolegyně angličtinářka jsme byly jediné přítomné nepřírodovědné a obě jsme nasadily stejný nechápavý výraz. A mně to nedalo a snažila jsem se kolegyni vysvětlit, že na žádosti obsahující slovo žádat přece není nic urážlivého, že je to úplně normální formulace pro jakousi formálnější komunikaci, že jí přece nebude psát prosím prosím. Když mě mamka omlouvala z tělocviku, taky o to normálně žádala. A požádaná kolegyně mi vysvětlila, že je to blbost, protože žádat je přece dožadovat se.
Tak jsem sklapla, myslela si svoje, ale nedá mi to.
Otevírám tedy malou lingvistickou diskuzi (účastněte se, prosím, vím, že jste lingvistky a nebojíte se to napsat!).
Jak vy se díváte na rozdíl mezi prosím o doplnění a žádám o doplnění? Opravdu by mě to zajímalo.
 
 
Nálada: thoughtfulzamýšlivo
 
 
 
marskaeve on January 17th, 2012 06:57 pm (UTC)
Taky bych koukala nechápavě...žádat je, pravda, o trošku víc strohé než prosit, ale je to s velkou rezervou v mezích normální komunikace, nehledě na to, že prosit se může někomu zdát podbízivé...Já kdybych byla rodič a snažila se působit "na úrovni", rozhodně bych také žádala.
Alice Strongholdspiritofdream on January 17th, 2012 07:11 pm (UTC)
Děkuji za odvážný první příspěvek. :)
Strohost a formálnost asi určitě, ale jak říkáš, působí to tak nějak rodičovsky na úrovni.
ilwin on January 17th, 2012 07:15 pm (UTC)
No to teda taky koukám jak puk. Já teda lingvistka nejsem a všeobecně jsem vždycky byla spíš přírodovědná větev, ale "žádám" mi přijde jako úplně normální slušnou žádost, která se v podobných situacích používá. Přijde mi dokonce formálnější než "prosím". Takovým těm otravným papírům z úřadu se přece taky říká žáost a ne prosítko a sotva by úřady dobrovolně pojemnovaly svoje papíry po nějakém sprostém dožadování se, no ne?
Alice Stronghold: I teach!spiritofdream on January 17th, 2012 07:31 pm (UTC)
Že jo? Já jsem prostě nestačila zírat. Padlo tam něco o minulém režimu. Že by mi něco uniklo? Ale soudruzi přece nic nežádali, ne?
Zuzkacertisko on January 18th, 2012 02:14 pm (UTC)
to by ses divila... :D
Alice Strongholdspiritofdream on January 18th, 2012 02:46 pm (UTC)
Vysvětlit! :)
Zuzkacertisko on January 19th, 2012 08:46 am (UTC)
připadá ti, že soudruzi nic nežádali?
Alice Strongholdspiritofdream on January 19th, 2012 08:46 am (UTC)
Ne, soudruzi si brali bez ptaní. :)
alexisnihilist on January 17th, 2012 07:24 pm (UTC)
Ne že bych byla lingvistka, ale každopádně ani jedna verze mi nepřijde nějak zvlášť urážlivá. Jediný rozdíl v tom vidím ten, že 'žádám' mi přijde trochu... rovnocennější? Kdybych někoho o něco prosila (samozřejmě ve formální komunikaci, poprosit kamaráda mi problémy nedělá), znamenalo by to, že ho považuju za o něco výše postaveného než jsem já, ať už společensky nebo jakkoliv jinak. Což samozřejmě může být pravda a může to být pravda i u člověka, kterého o něco žádám, ale jde o vzájemný vztah, u žádání je ten projev takový... důstojnější je moc silné slovo, prostě rovnocennější a trochu formálnější. :) Nic pejorativního na tom nevidím.

Jak jste to u toho oběda dořešili, jestli se můžu zeptat? :)
Alice Strongholdspiritofdream on January 17th, 2012 07:32 pm (UTC)
Nijak, protože je to poněkud svérázná kolegyně a řešit s ní něco nemá cenu. Dodneška ráda na potkání vypráví urban legends jako vlastní osobní prožitky. S tou se prostě hýbnout nedá. :)
branwenbranworld on January 17th, 2012 09:11 pm (UTC)
přírodovědná kolegyně je husa a moc si o sobě myslí, jinak by ji taková věc nemohla urazit, ani kdyby opravdu žádat chápala jako dožadovat se. fix, je to papír a jedna věta, jak ji na tak krátkým textu může urazit cokoliv jinýho než variace na "jsi kráva".
ono prosím bych psala třeba právě na omluvenky a tak, ale pokud se jedná o doplnění nedostatku z její strany, tak tam to žádám vypadá úplně korektně.
btw, my teda měli na gymplu chytřejší přírodovědnou (ono spíš matematickou, teda) větev, heč ^^
lunkvil: zla betalunkvil on January 17th, 2012 10:01 pm (UTC)
Anketa? Hihi...
Kdybych byla rodič, asi bych napsala spíš prosím. Ale kdybych byla učitel, určitě bych se nad žádám nepozastavila (já se pozastavuju nad úplně jinými věcmi...)
Lucie ~ Dangerousdangerouss on January 18th, 2012 10:00 am (UTC)
Žádat a požadovat jsou dvě rozdílná slovesa, proto taky existujou dvě a ne jen jedno.
Souhlasím s tím, že žádat je formálnější a o něco přímočařejší než prosit a také se nedá tak snadno odmítnout. Jako student bych po svém učiteli asi nic nežádala, stejně tak třeba jako rodič bych napsala do omluvenky spíš prosím (jak psala Bran). Ale souhlasím s tím, že když to bylo něco, co ona měla udělat, neudělala a rodič o to žádá, nezní to vůbec divně. Last but not least, oficiální žádosti na úřadech jsou taky "žádám".
ZloMarkizlomarki on January 18th, 2012 10:17 am (UTC)
Za mě je žádat strohé, trošku působí nadřazeně, ale jednoznačně je lepší volba než prosím. To, alespoň ve mě, vyvolává pocit, že se člověk chce zalíbit, snižuje sám sebe a má potřebu hrát si na rektálního alpinistu, jak říkával náš kantor:)
jema_klubjema_klub on January 18th, 2012 10:19 am (UTC)
Osobně bych napsala "žádám" protože mi to tak nějak přijde jako ustálená a používaná formulace. Taková správnější v oficiálním písemném styku. Ale nedivila bych se ani jednomu. I když asi bych neváhala doplnit text ještě o prosté "děkuji" V obou případech :o)
Spíš bych se ptala, jestli dotyčná učitelka nemá problém právě s tímhle konkrétním rodičem a jestli si při čtení onoho "žádám" nepředstavuje nějakej konkrétní nepříjemnej tón, kterým ji mohl tenhle rodič obtěžovat už naživo.
Já to tak mám, že některé věci, napsané konkrétními lidmi mě iritujou, ačkoli na nich z obecného hlediska není vůbec nic špatného.
Jo, a pro pořádek, nejsem lingvistka ;o)
neryalebrett on January 18th, 2012 02:04 pm (UTC)
Napsala bych žádám a kdyby se to paní učitelce nelíbilo, tak bych ono doplnění přišla vyžadovat osobně.
A mohla by si zkusit stěžovat ještě jednou...

Neprosila bych, tohle totiž není nic, oč by se muselo prosit, ale je to normální úkon v rámci komunikace dvou osob, které jsou si postavené roveň. Není třeba prosit.

:)

P.S.: Díky Kleio budeme vědět, nač si dávat u svých ratolestí pozor. :D
(Jestlivá ono na nějaké ratolesti kdy dojde.)

Edited at 2012-01-18 02:05 pm (UTC)
Zuzkacertisko on January 18th, 2012 02:20 pm (UTC)
Já jsem asi divná lingvistka, případně prostě hodnej člověk, já bych se postavila za prosím. Samozřejmě, není to důvod k urážení se, když rodič napíše žádám. Ale moje maminka a většina rodičů mých gymplózních spolužáků psávala prosím. I já, když píšu ŽÁDOSTI na studijní nebo na rektorát, nežádám, ale prosím. Možná proto na mě tak kašlou.
Žádám je poněkud důrazné a přece jen má s tím požadováním stejný základ, že ano. Rozhodně mezi prosím a žádám vidím rozdíl a ne malý, ačkoliv na druhou stranu mi prosím nepřipadá nijak podřadné či podlézavé. Asi jsem divná, moc slušná a postižená atmosférou počátku devatenáctého století.
Alice Stronghold: I teach!spiritofdream on January 18th, 2012 02:46 pm (UTC)
Prdlajs divná. Zajímavý je, že takhle to vnímá většina lidí, kterých jsem se ptala osobně. Budu muset prošmejdit slovníky a konzultovat s vyššími mocnostmi. A je krásný, že jsi slušná ala 19. století. Doufám jen, že to není slušnost typu miss Bingley. :D
Zuzkacertisko on January 19th, 2012 08:48 am (UTC)
Děkuji, takové virtuální pohlazení těší (rozuměj: úsměv a la vesnický idiot). Jo, slušná, snad jo. Ale začínám bejt i nebezpečně útlocitná a to už je vo ústa. Miss Bingley nebyla slušná, Miss Bingley byla dobytek s drdolem, průhledná jak okenní tabulky a přibližně stejně tak inteligentní.
Alice Stronghold: I teach!spiritofdream on January 19th, 2012 10:26 am (UTC)
Máš muck!
Zuzkacertisko on January 19th, 2012 10:36 am (UTC)
"to se mi líbí"
Profesorprofesordfish on January 18th, 2012 03:12 pm (UTC)
Nejsem sice lingvista, ale přesto si myslím, že je to vlastně jedno. Žádost je oficiálnější než prosba, prosba je taková poníženější, už je zabarvená emocí, ta u žádosti není. Takhle to aspoň vnímám já, rybář a biolog.
Saphira: Homesensearth on January 18th, 2012 04:50 pm (UTC)
Jo, kdyby napsala "Laskavě Vás žádám", to bych se asi urazila a šla jí tu žákovskou omlátit o hlavu, ale to je jen má osobní averze k prosbě se slovem laskavě. Ale na žádání není nic urážlivého, jak to padlo tady někde výše, vyjadřuje určitou rovnocennost. Osobně si myslím, že záleží na formulaci. Ono: "Prosím o doplnění synových známek," podle mě zní stejně.
(Anonymous) on January 22nd, 2012 01:29 pm (UTC)
Protože laskavě se nežádá, to zní strašně. Žádám o laskavé doplnění, to by snad šlo. Aries
e_danaee_danae on January 19th, 2012 03:40 pm (UTC)
Určitá zdvořilostní nuance mezi těmi verzemi jistě je. To, co naformulovat tatínek, je skutečně velmi "tatínkovské", zdeúřední, neohlížející se na kontaktní a nikoli jen sdělovací funkci komunikace. Ono se to dá zjemnit i jinými prostředky než "prosím", dá se také napsat "dovoluji si požádat", "rád bych vás požádal", "buďte ta laskavá" atd. Podobně je to i v té angličtině, kde má zdvořilostní funkci často podmiňovací způsob. Stejně tak si myslím, že málokdo úředně žádá tak, že jenom žádá - v případě že žádost formuluje vlastními slovy.
Kdyby dostal takovou žádost pan učitel, kterému je kontaktní forma komunikace taky celkem fuk, prostě by doplnil známky. Když ji dostane někdo, kdo vnímá strohost jako signál vztahu k recipientovi, pak se může cítit dotčen.
(Anonymous) on January 22nd, 2012 01:21 pm (UTC)
Nuže, já coby životem těžce zkoušený rodič jsem vždycky zásadně učitelkám psala prosím. Protože když už jsem o něco žádala, obvykle jsem tušila, že dotyčná učitelka bude už tak dost naštvaná a nikoliv bezdůvodně. Ale když o něco žádám někoho jiného, třeba nějaký úřad, taky automaticky píšu žádám. Tamta matka zřejmě pojala školu jako instituci, takže formulace nepřiměřená určitě nebyla.
(Anonymous) on January 22nd, 2012 01:25 pm (UTC)
ono mě to nechce přihlásit, fňuk. To jsem byla já, Aries