?

Log in

No account? Create an account
 
 
02 February 2012 @ 05:16 pm
Doporučujík!  
Kulturní program měsíce ledna byl zdá se poměrně bohatý, divadla jsme si užily asi tak jako průměrný Angličan alžbětinské éry. A to jsme se u toho ani neopíjely. :)
Nicméně bráno tak kolem a kolem, ve skutečnosti mám pocit, že jsem viděla jenom jedno divadlo. Ne že by všechno ostatní bylo špatné, to ne, ale v porovnání s tím, co jsme viděly v úterý... prostě nula.
A tak se stalo, že jsem se znovu, asi tak už po šesté v životě, znovu zamilovala do Divadla Komedie. Mám férovou nabídku. S kým v tomhle státě se mám vyspat, aby ho nezavřeli? Strašnická Solidarita je taky dobrá, ne že ne, ale Komedie je experimentální.

Proces
Převeden na divadelní prkna s jedinou jednoduchou kulisou dokázal opět vydřít krev z herců i z diváků. Jsem unešena, okouzlena, zamilována do Černého (ještě, že mi ho Dang u Činoheráku přestavila ♥) a taky do Kafky.
Za mnou sedělo pár studentů od nás ze školy. Moc moudří z toho nebyli. Ostatně asi tak jako další čtvrtina diváků. Prý je to takové příliš ukřičené. Ehm, jak moc budu znít trapně pseudointelektuálně, když řeknu, že z existence je holt někdy někomu do řevu? Podle mě bylo to řvaní nádherně na místě.
A proč že to miluju?
Převedení na prkna dokázalo Kafkův text dokonale vyšperkovat, obrousit a předhodit divákům ve stavu dokonale syrovém. Netřeba efektů, dvaceti herců ani ničeho dalšího. Jenom slova a zase slova. Pár zoufalých pohledů. Pár úsměvů. A hle, Kafka žije! Navíc, divadelní interpretace dokázala z Kafkova textu vytáhnout dva zajímavé prvky, které nezkušeným prvočtenářům unikají. Předně humor. Ono to zní divně, ale věřte mi, Kafka je plný humoru. Od blboučkých narážek na dokonale černoabsurdní humor. Nemilujte to. A potom taky ten lehký homoerotický oblak, který se kolem jeho díla tak podivně nadnáší, tu sedne, tu nesedne, ale každopádně tam je. (Popis jednoho zápasu mluví sám za sebe, pozn. aut.) A očividně si ho všiml i režisér či herci či čo ja viem, ale všiml. Něžně, narážkovitě, neurčitě...
A teď mě omluvte, jdu prosnořit program Komedie, abych si to užila, než mi zavřou. :)
Tags: ,
 
 
Místo usídlení: kuchyně
Nálada: hungryv poločase vařím
Poslouchám: bublání
 
 
 
Profesorprofesordfish on February 7th, 2012 10:22 pm (UTC)
Proces jsem si vždycky chtěla přečíst, tak mě tvoje entry docela navnadilo. Divadlo vypadá... No, experimentálně.