Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Odpad, město, smrt

Aneb jeden obrovský divadelní doporučujík!

Už to bude znít skoro otřepaně, ale další návštěva Divadla Komedie, další netušený a nekončící zážitek. Ještě stále ve mně to včerejší představení rezonuje, ještě stále vstřebávám, co jsem to vlastně viděla. Nicméně hezky popořádku.
Celkově je hra koncipovaná jako velmi kritické zrcadlo společnosti, což je fascinující hlavně z toho důvodu, že spatřila světlo světa už v roce 1985. Režisér a herci se jí ujali se značnou tvůrčí energii a dali do ní tolik současného, až to svým způsobem děsí.
Můžeme si za peníze opravdu koupit cokoliv? Tvůrce hry tvrdí zcela jednoznačné ano.
Ať už je to sex, láska, přátelství, náklonnost nebo pomsta.
Červenou linku celému příběhu tvoří zpověď prostitutky, jejíž vývoj od "já to dělám proto, že jsem lepší než vy, jsem úspěšná a vydělávám" až po kruté "jsem mistr v pokusech o sebezničení" můžeme sledovat z bezprostřední vzdálenosti. Na počátku je krásná Romy obětí vlastních iluzí, nalhává sama sobě, že není o nic horší než všichni ostatní, že rodiče souhlasí s tím, jaký život si zvolila, že přítel/pasák ji bije, protože ji miluje. To vše trvá do okamžiku, než se na scéně objeví Bohatý Žid, spekulant s nemovitostmi, který celý ten mikrosvět okolo sebe rozkládá a ukazuje všem, že jsme jenom malé pouliční coury. Protože - každý má svoji cenu a on má na to, aby nám ji poskytl.
Na konci zůstává několik rozbitých lidských bytostí a jedna dívka, která ztratila iluze. I ten poslední člověk z její blízkosti, násilnický macho pasák, najednou odhaluje pravou tvář a nechává ji samotnou na pospas hnusnému světu.

Pár diváckých dojmů:
Místo hlediště uspořádání coby kavárna a herci posedávající přímo mezi diváky.
Martin Pechlát a jeho schopnost zahrát totálně cokoliv, včetně úžasné transky v síťovaných punčochách.
Jiří Černý (on víc komentářů nepotřebuje).
Dokonalá parodie na tupé a bezduché vlastenectví Daniela Landy.
A několikeré vydechnutí typu "tak a teď přestanou - ne, tak teď - ne, tohle nemůžou říct/udělat... - oni to udělali!". A to se můžete kochat asi z metru!

Citace na závěr:
Franz: "Hele, opovaž se to na mě zkoušet."
Oscar: "Já nic zkoušet nemusím."


Doporučuje sedm vyder z šesti.

Tags: divadlo
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment