Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Skyfall

Už dlouho se mi nestalo, že by ve mně film vzbudil potřebu napsat si recenzi. Vlastně dobrých pár let už to asi bude. Nicméně pan Bond, James Bond dneska bodoval a já mám potřebu si dokázat, že stejně jako on ještě nepatřím do starého železa a dovedu to ještě napsat.
Takže tedy Skyfall

Po totálním propadáku Quantum of Solace, který byl jenom jakousi hodně nepovedenou a věčně protahovanou závěrečnou scénou z Casina Royal, se agent jejího Veličenstva vrací v plné síle.
Úvodní scény, odehrávající se v exotickém prostředí istanbulského bazaru, dávají tušit, že to, co bude následovat, bude opravdu dobrý film. Všechno funguje tak jak má, scény mají správné tempo, hudba je podtrhuje, kamera tentokrát nespěchá jako v předchozím díle a dopřeje vám kochavý pohled na Modrou mešitu. Dvacetiminutová předehra na téma "vystřídej všechny možné dopravní prostředky kromě osla" je zábavná, k vybroušenosti přispívají i dokonalé trefné hlášky a nenápadné odkazy na brosmanovského agenta Bonda, viz uhlazování obou manžetových knoflíčků. Z Bondova pádu do hluboké řeky přechází kamera volně do úvodních titulků, které jsou rovněž velmi kvalitně řemeslně zpracované a dojem ještě zvyšuje nádherný hlas zpěvačky Adele.
Z horkého Turecka jsme hned po titulcích vrženi do klišoidně deštivého Londýna, kde se centrála MI6 a hlavně její nejužší vedení ocitá ne zrovna v záviděníhodné situaci. M. se musí zodpovídat za ztrátu hlavní rekvizity filmu - tajného disku se jmény všech agentů tajně nasazených v teroristických organizacích, který odcizen neznámým záporákem.
Přeskočíme pár detailů s výbuchy a dalšími kvalitními hláškami o alkoholu až k místu, kdy se agent v rádoby plné síle vydává na další misi a přesouvá se do exotické Šanghaje. Za následující scény by režisér i kameraman měli dostat pět z pěti možných praček Whirlpool. Epická scéna ve skleněném mrakodrapu založená na odrazech, hře světla, stínu a laserové show je prostě skvělá. Navíc se konečně seznámíme s bond-girl, která má, dle mého skromného názoru, na rozdíl od své předchůdkyně opravdu šmrnc. A navíc má tu slušnost a moc dlouho se nezdrží. Ale to bych předbíhala.
Skleněnou Šanghaj brzy vyměníme za noční Macao. Zde režisér skvěle dodržuje pravidlo, že z pušky nad krbem se musí vystřelit, a dovoluje si krásnou hru za pomoci pistole a komodských draků. Nebudu prozrazovat, kdyby někdo náhodou ještě neviděl. Bond konečně popíjí Martini a představuje se přesně tak, jak má, omráčí pár chlapů jenom díky kufříku a udělá bond-girl dobře, tak jak se na dobrou bondovku sluší.
A pak konečně, konečně asi po hodině filmu konečně oko diváka spatří hlavní zápornou postavu. Blonďaté vlasy Javiera Bardema mě budou strašit ještě nějakou dobu, nicméně udělaly ho opravdu ještě slizčím, než si dokážete představit. Sám herec pak ukazuje, že je herec s velkým H, protože ačkoliv se čistého času na plátně vyskytuje bratru takových asi dvacet minut, nedostanete ho z hlavy ještě hodně dlouho. Navíc si po většinu svého času vystačí s drobnými grimasami a tiky ve tváři, což je panečku umění.
Po drobné přestávce v Londýně přichází závěrečná půlhodinovka, kdy se z asijské exotiky přesuneme do poněkud chladnějšího, ale opticky stejně krásného Skotska. Mimochodem se taky dozvíme jednu z více interpretací názvu filmu, když agent Bond dorazí na Skyfall - místo svého dětství. Následují přestřelky, výbuchy, studená voda a konečně záporákova smrt.
Celý konec bondovky se opět vrací ke svým kořenům, agent přijde do kanceláře, prohodí pár šťavnatých vět s Moneypenny a zeptá se M., co se děje nového. Co nového se bude dít dál, na to si divák musí ještě počkat, nicméně pokud se i následující filmy ponesou v tomto duchu, rozhodně se máme na co těšit.
Neříkám, že je to film pro každého. To rozhodně ne. Šlo by najít spousty věcí, které by se mu dalo vytknout, nicméně zarytý bondovák si bude medit, neznalý divák se rozhodně neurazí vizuálním zpracováním filmu i zápletkou. Jenom ty odkazy na předchozí filmy si asi nevychutná.

Jako bonus pár osobních výkřiků:
Q.! On je tak... skví! Ta úvodní scéna v muzeu je nepřekonatelná.
Vždycky jsem chtěla vědět, co udělá kynanid se zuby. Jako vážně.
Aston Martin! Úžasný klasický s katapultem a samopaly. Miluju ho. A to, jak se zjevil na scéně, mě málem dostalo. :)
Bond je Highlander. Alespoň trochu.
Celou dobu mi vrtalo hlavou, proč Ralpha Finnese angažovali v takové ne sice nedůležité, ale vedlejší roli. Tušila jsem něco významného.
Eve byla fakt sladká. Asi se mi líbila ještě víc než Severine, ale je fakt, že její nástup na scénu byl opravdu okouzlující.

Suma sumárum, chci to vidět znovu. Jenom asi ne v kině, protože to bych přišla na buben. :d
Tags: filmy
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 13 comments