Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Komplex Pražáka? Nebo z Pražáků? Nebo co jako?

Částečně mi to nedá a musím svým vlastním způsobem reagovat na tento článek, který poměrně přesně vystihuje to, co už pár let pozoruju v okamžiku, kdy na mě někdo reaguje stylem "nojo, Pražák".
Marně se snažím pochopit, čím ono to vlastně je. V prvním okamžiku mi bleskne hlavou reakce typu "závidíš mi můj talent", a možná že nejsem tak úplně daleko. Má celý zbytek republiky pocit, že si tady v Praze žijeme nějak nad poměry? Že to tu máme snazší? Že v rámci své omezené pražskosti nevnímáme běžné problémy života? Asi jo.
Asi jsem divný Pražák. Mám plat, který bych dostala všude po Česku, ale náklady na žití bych měla poloviční kdekoliv jinde. Takže jo, bydlet tady je opravdu výhoda. Máme se tu blaze...

Já jsem v životě nenadávala na Brňáky, nikdy by mě nenapadlo na někoho vytahovat Moravu, Šumavu, Kerkonoše, Ostravu... nebo nevim co ještě, naopak jsem většinou pozitivně nadšena z dialektu, který můžu v praxi poslouchat, ale říct v Brně, že jsem z Prahé, tak mi vykydnou červené na bílou (nadsázka).
V Praze máme olomouckého primátora. Umíte si představit jakékoliv jiné město v republice, kde by se primátorem mohl stát někdo z Prahy? Já ne. Ale kdyby byl z Benešova, bylo by to každýmu jedno. I v Ostravě.

Jinak ano, toto je nabídka k diskuzi. Chci vysvětlení, nejlépe od těch, kteří bydlí daleko tam na druhém konci D1, D5, D11 a D8. Co přesně vám vadí na Pražácích, že máte potřebu jim jejich pražskost připomínat? :)
Tags: zamýšlím se
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments