?

Log in

No account? Create an account
 
 
17 August 2014 @ 01:14 pm
Komplex Pražáka? Nebo z Pražáků? Nebo co jako?  
Částečně mi to nedá a musím svým vlastním způsobem reagovat na tento článek, který poměrně přesně vystihuje to, co už pár let pozoruju v okamžiku, kdy na mě někdo reaguje stylem "nojo, Pražák".
Marně se snažím pochopit, čím ono to vlastně je. V prvním okamžiku mi bleskne hlavou reakce typu "závidíš mi můj talent", a možná že nejsem tak úplně daleko. Má celý zbytek republiky pocit, že si tady v Praze žijeme nějak nad poměry? Že to tu máme snazší? Že v rámci své omezené pražskosti nevnímáme běžné problémy života? Asi jo.
Asi jsem divný Pražák. Mám plat, který bych dostala všude po Česku, ale náklady na žití bych měla poloviční kdekoliv jinde. Takže jo, bydlet tady je opravdu výhoda. Máme se tu blaze...

Já jsem v životě nenadávala na Brňáky, nikdy by mě nenapadlo na někoho vytahovat Moravu, Šumavu, Kerkonoše, Ostravu... nebo nevim co ještě, naopak jsem většinou pozitivně nadšena z dialektu, který můžu v praxi poslouchat, ale říct v Brně, že jsem z Prahé, tak mi vykydnou červené na bílou (nadsázka).
V Praze máme olomouckého primátora. Umíte si představit jakékoliv jiné město v republice, kde by se primátorem mohl stát někdo z Prahy? Já ne. Ale kdyby byl z Benešova, bylo by to každýmu jedno. I v Ostravě.

Jinak ano, toto je nabídka k diskuzi. Chci vysvětlení, nejlépe od těch, kteří bydlí daleko tam na druhém konci D1, D5, D11 a D8. Co přesně vám vadí na Pražácích, že máte potřebu jim jejich pražskost připomínat? :)
 
 
Místo usídlení: doma
Nálada: thoughtfulthoughtful
Poslouchám: vodní slalom
 
 
 
ebzenkaebzenka on August 17th, 2014 07:54 pm (UTC)
Mno, tož ja su z vísky tam od nás od Libérca, že, a nejsu žádné nesnášeč Pražákó, ale nějaké poznatky bych měla. Nechci generalizovat, je to jen to, co jsem viděla nebo cítila v blízkém okolí v dětství.

Já mám svůj osobní standard ženy - Pražačky, a to je u mě spíš pochvala, protože byl formován třemi jedinými ženami z Prahy, které jsem v dětství měla možnost poznat blíž. Všechny měly kolem sebe takovou tu auru "dáma - vlastenka", byly inteligentní, sečtělé a dobře o sebe pečovaly. Ani jedna z nich neuměla nějak zvlášť dobře vařit a "doma", tj. na chalupě, jejich manželé schraňovali kdejaký odpadní provázek nebo kus pokrouceného drátu, v dokonale organizovaných krabicích a regálech s popiskami, a seděli si na těch zásobách jako na vlastních vejcích. (Ty rodiny se navzájem neznaly a každá bydlela v jiné vesnici!)

To všechno samo o sobě bylo v té době exotické, protože starousedlické ženy z venkova trávily víc času sběrem mandelinky bramborové než péčí o pleť a už samotný fakt, že si ti chataři našli každý víkend dva dny volného času, aby se přestěhovali na chalupu, kolem které byl vzorný pořádek a trávníček, byl důvod k závisti - všichni ostatní ve vesnici by nejdřív museli sehnat někoho, kdo nakrmí králíky, zaleje rajčata a zkontroluje prababičku.

Chlapi domorodci si mezi sebou vyměňovali nedostatkové součástky a úzkostlivé počítání pokroucených drátků jim přišlo směšné - kolem každého baráku nebo na zadním dvorku se válela hromada prken "co kdyby" a drátů má každej dost, ne? Trávník je pro smích, tráva se nechává vyrůst a pak se poseká králíkům, a víkend správný chlap tráví těžkou prací v hospodářství, protože přes týden se polní práce nestihnou. Ženské zase musely hlavně uvařit pořádnou baštu, aby ty svoje nakrmily, a vyprat jim špinavé montérky., což byla kolikrát větší dřina než řezání dříví a orání pole. V téhle optice někdo, kdo tráví víkendy hraním kanasty a manikýrováním trávníku a hrabáním listí do dokonale navršených hranolů, opravdu významně vystupoval.

Doba se sice změnila a standardy se sjednotily, ale zůstává fakt, že člověk z města zpravidla neposuzuje život na venkově stejnou optikou jako ten z venkova. V tomto ohledu je jeden z největších "pražáků" můj manžel, který celý život nevytáhl paty z libereckého paneláku. Pořád ale platí, že kdo má chatu, má o něco víc peněz (chata je nemovitost, musí mít ty volné víkendy, peníze na dojíždění atd. atd.), a bohužel mezi (relativně) bohatšími lidmi se těch nafoukaných snobů najde vždycky dost - nebo se mezi ostatními najdou závistivci, kteří by to taky chtěli. Pražských chatařů ale prostě bylo nejvíc, nejvíc kulturně vyčnívali a byli rozprostření po celé republice, kdežto chataři z menších měst se často stahují do nějakých chatařských oblastí hned za svým městem, takže to "na letní byt" nemají daleko a navíc "jsou tam pořád místní", takže se stigmatizaci vyhnou.

Dneska bych řekla, že valná většina z těchhle stereotypů neplatí nebo ne úplně, ale o to víc se jich lidi drží, takže to chudáci Pražáci nezaslouženě odkašlou za všechny městské náfuky v republice.
Alice Stronghold: Praguespiritofdream on August 18th, 2014 10:11 am (UTC)
To dává i smysl. Ale chápu to tak, že slov "Pražák" je i v tomto případě vlastně synonymem k "měšťák?
Když my jsme byli takový divný Pražáci, my ani tu blbou chatu neměli, tak proto mi chybí tyhle zkušenosti. :)
ebzenkaebzenka on August 18th, 2014 05:41 pm (UTC)
No, víceméně ano, Pražák rovná se skoro měšťák. Ale jenom skoro. Měšťák odjinud má pořád šanci, že ho budou posuzovat víc spravedlivě, hlavně pokud je z města, ke kterému má někdo místní vztah. Hlavně pokud se dobře zapojí do místních vztahů. Když se nezapojí a nekomunikuje, tak se může stát, že budou lidi říkat "to jsou nějaký Pražáci", i když je z Kolína. Pražákem se může stát i místní, který se do Prahy přestěhuje a když se pak vrací na chatu, nechová se už úplně jako místní. Jo, a funguje to i se vzděláním. Čím vyšší škola, tím větší pravděpodobnost, že budeš divná.

Mimochodem, já taky utrpěla pár výsměšků, když jsem se odstěhovala od rodičů, a když jsem po návratu udělala něco míň šikovně. Obvykle od bratra, který to víceméně říká žertem, ale je to obrázek toho, co se taky běžně povídá. (Nojo, má to titul z univerzity a seno hrabat už neumí... Nojo, to sou ty městský,...)
Alice Stronghold: Praguespiritofdream on August 18th, 2014 08:30 pm (UTC)
Pražák = děsnej měšťák, ok. :D
branwen: darkbranworld on August 17th, 2014 08:23 pm (UTC)
ja ti nevim, mne prijde, ze uplne stejne jako se na morave najde spousta lidi, co jen tak pro dobry pocit nadava na prazaky/cechacky, podle odkazovaneho clanku, tak se najde v cechach spousta lidi, co pro dobry pocit nadavaji na moravaky. tvrdit, ze to funguje jenom jednim smerem, jako to dela autor clanku, mi pripada pokrytecke a vyslovene hloupe. ale je pochopitelne, ze clovek si vic pamatuje, kdy jeho samotneho nekdo nespravedlive setrel kvuli jeho puvodu, nez situace, kdy nekdo z jeho okoli kvuli puvodu setrel nekoho ciziho.
co se me tyce, lezou mi na nervy prazaci, co maji pocit, ze nad prahu neni, vsichni jim zavidime a vubec jsou moralne vys. stejne tak mi lezou na nervy burani z moravy, co jsou schopni me v hospode servat, protoze mluvim (podle nich) prazskym prizvukem, aniz bych mluvila na ne nebo vyrazneji nahlas.
tl;dr - kdo chce psa bit, ten si hul vzdycky najde
Alice Stronghold: Praguespiritofdream on August 18th, 2014 10:13 am (UTC)
Ale to mi neříkej, že ten pocit "nad moje město není a všichni mi závidíte můj talent" nemají třeba... Plzeňáci. Nebo lidi z Budějic. Proč Prahé? :)

Jinak máš recht, já žiju asi v příliš tolerantním okruhu lidí, dyž my na Moraváky nenadáváme, nesmějeme se jim, spíš nám vadí, že je máme všechny tak hrozně daleko!
alexisnihilist on August 17th, 2014 09:14 pm (UTC)
Je to zajímavé. Já jsem z Ostravy, takže teoreticky bych měla být Pražanům největším oponentem. To nejsem. Je mi celkem jedno, kdo kde bydlí. Jenom jedna věc mi... no, ne přímo vadí, ale trochu ve mně rezonuje. Názory některých lidí z Čech (některých!) vyznívají, jako by jejich pohled byl ten jediný, a existenci Moraváků a Slezanů sice samozřejmě uznávají, ale jako by byli tak nějak za sklem. Jako by Morava a Slezsko byly části země, kde mají tihle lidé babičky, tetičky, kam se jezdí na prázdniny a kde mají ty vinné sklípky, nosí se běžně kroje a mluví se tím vtipným nářečím. Jako by to byl jiný svět, takový pohádkový, a ne jako část země, kde se celkem normálně žije. Je to trochu podobné jako to, proti čemu brojí feministky, tj. že se za normální bere mužský pohled na svět. Je mi proti srsti, že názor Pražáka by se měl rovnat názoru občana České republiky.

Nicméně, je to částečně asi tím, že moc lidí z Čech neznám, a hlavně asi tím, že si každý filtrujeme informace jinak, ale nevnímám, že by tolik Moraváků a Slezanů nadávalo na Čechy. Vybavuju si to spíš jako historku, o které se mluví, ale vlastně toho osobně nikdy nikdo nebyl svědkem. Na druhou stranu (a zde se zase promítá to, co se osobně dotýká mě, takže to pozoruju častěji) si často všimnu, že zmínka o Moravě nebo o nějakém moravsk(oslezsk)ém městě je mnohem častěji o radách a tipech, kterak si vybrat dobrou dovolenou a které vinné sklípky navštívit, než o tom, co se tady skutečně děje nebo o lidech, kteří tu žijí. To je ale samozřejmě můj pohled. Upřímně, kdybych nebyla takto pobídnuta k diskuzi, zase tak moc bych se nad tím nezamýšlela. Myslím, že je to jeden z těch problémů, kteří si lidi vytváří sami, a nemá žádné hlubší opodstatnění.

A ještě dodám, že z vás dvou jsem tenhle postoj nikdy nepozorovala a to jste vlastně jediní Pražáci, které relativně osobně znám.

Tož tak.
Alice Stronghold: History is lovespiritofdream on August 18th, 2014 10:18 am (UTC)
V rámci "názor Pražáka = názor republiky" mi skoro připadá, že je to dané historicky. Možná ne, třeba jsem jenom pragocentrická, ale budování republiky a národa je původně záležitostí pražskou. Tak třeba proto. A nebo za to můžou ta ošklivá média, která rozšířila to zvěrstvo, které původně bylo nářečí středočeské, mezi veškerý lid a hrozně zní.
Ale je fakt, že jak já jsem neměla na Moravě nikdy žádné příbuzné, žádnou babičku a žádný vinohrad, je pro mě tohle stejný kus země jako Krušný hory nebo Budějovicko, nicméně jsem si vědomá toho, že ne všichni to tak mají.
Skoro bych řekla, že v očích běžného Čecha je i díky filmům Morava pořád taková ideální, skoro až pohádková země, kam se uniká před realitou a pije se víno. A všechno se tam dá přepálit.

Čím víc nad tím tak přemýšlím, tím víc si myslím, že jsem asi dost divný příklad Čecha, a proto mi ta generalizace neleze na mozeg. :)

Tož děkuju!
terryterrygooseberry on August 20th, 2014 12:51 pm (UTC)
Jak říká Míra Donutil, třenice vzniká z toho důvodu, že Praha je nejmenší velkoměsto a Brno je největší maloměsto (also see: maloměstský komplex). Nejde o to, že by si někde někdo žil nad poměry, spíš si myslím, že se jedná o závist z hlediska publicistiky. Často ve světe platí, že ČR = Praha a málokdo už ví, že jsou u nás jiná, mnohdy i třeba zajímavější města. Úplně stejná situace je i v Británii s Londýnem.
My D is Not Silent.estriel on August 25th, 2014 12:37 pm (UTC)
Víš, co je zajímavý? Že tenhle fenomén nefunguje jenom v Čechách, ale i v jiných zemích. Já to třeba pozoruju tady ve Slovinsku - lidi z Mariboru a ze všech menších měst nadávají na Lublaň a myslí si, jací jsou obyvatelé Lublaně nafoukanci a měšťáci. No a lidi z Lublaně jsou zase přesvědčeni, že lidi z jiných měst (ale především z Mariboru - to je asi jako u nás Brno a jeho rivalita s Prahou) jsou vesničtí burani.

Podle mého názoru tudíž normální xenofobie stříhnutá dávkou závisti, protože jak všichni vědí, tak v Praze je draze - a tím pádem musí mít Pražáci přece víc peněz, než kdokoliv jiný.

Překvapuje mě tak trochu, že se tohle ještě vůbec vyskytuje, protože jak mi nedávno jeden "čistokrevnej Pražák" vysvětloval, je většina dnešních Pražáků v podstatě jen náplava.