?

Log in

No account? Create an account
 
 
17 August 2014 @ 01:14 pm
Komplex Pražáka? Nebo z Pražáků? Nebo co jako?  
Částečně mi to nedá a musím svým vlastním způsobem reagovat na tento článek, který poměrně přesně vystihuje to, co už pár let pozoruju v okamžiku, kdy na mě někdo reaguje stylem "nojo, Pražák".
Marně se snažím pochopit, čím ono to vlastně je. V prvním okamžiku mi bleskne hlavou reakce typu "závidíš mi můj talent", a možná že nejsem tak úplně daleko. Má celý zbytek republiky pocit, že si tady v Praze žijeme nějak nad poměry? Že to tu máme snazší? Že v rámci své omezené pražskosti nevnímáme běžné problémy života? Asi jo.
Asi jsem divný Pražák. Mám plat, který bych dostala všude po Česku, ale náklady na žití bych měla poloviční kdekoliv jinde. Takže jo, bydlet tady je opravdu výhoda. Máme se tu blaze...

Já jsem v životě nenadávala na Brňáky, nikdy by mě nenapadlo na někoho vytahovat Moravu, Šumavu, Kerkonoše, Ostravu... nebo nevim co ještě, naopak jsem většinou pozitivně nadšena z dialektu, který můžu v praxi poslouchat, ale říct v Brně, že jsem z Prahé, tak mi vykydnou červené na bílou (nadsázka).
V Praze máme olomouckého primátora. Umíte si představit jakékoliv jiné město v republice, kde by se primátorem mohl stát někdo z Prahy? Já ne. Ale kdyby byl z Benešova, bylo by to každýmu jedno. I v Ostravě.

Jinak ano, toto je nabídka k diskuzi. Chci vysvětlení, nejlépe od těch, kteří bydlí daleko tam na druhém konci D1, D5, D11 a D8. Co přesně vám vadí na Pražácích, že máte potřebu jim jejich pražskost připomínat? :)
 
 
Místo usídlení: doma
Nálada: thoughtfulthoughtful
Poslouchám: vodní slalom
 
 
 
ebzenkaebzenka on August 18th, 2014 05:41 pm (UTC)
No, víceméně ano, Pražák rovná se skoro měšťák. Ale jenom skoro. Měšťák odjinud má pořád šanci, že ho budou posuzovat víc spravedlivě, hlavně pokud je z města, ke kterému má někdo místní vztah. Hlavně pokud se dobře zapojí do místních vztahů. Když se nezapojí a nekomunikuje, tak se může stát, že budou lidi říkat "to jsou nějaký Pražáci", i když je z Kolína. Pražákem se může stát i místní, který se do Prahy přestěhuje a když se pak vrací na chatu, nechová se už úplně jako místní. Jo, a funguje to i se vzděláním. Čím vyšší škola, tím větší pravděpodobnost, že budeš divná.

Mimochodem, já taky utrpěla pár výsměšků, když jsem se odstěhovala od rodičů, a když jsem po návratu udělala něco míň šikovně. Obvykle od bratra, který to víceméně říká žertem, ale je to obrázek toho, co se taky běžně povídá. (Nojo, má to titul z univerzity a seno hrabat už neumí... Nojo, to sou ty městský,...)
Alice Stronghold: Praguespiritofdream on August 18th, 2014 08:30 pm (UTC)
Pražák = děsnej měšťák, ok. :D