Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Prague Pride 2015

Konečně jsem se dokopala k tomu, abych napsala něco o té skvělé události, ježto se odehrála před pár dny.
Poslední tři roky se mi nějak dařilo nebýt v době Pride v Praze (svatební cesta, návštěva Heidelbergu, návštěva rodičů), letos to vypadalo na stejný scénář, ale nakonec jsme se vrátily včas na to, abychom stihly alespoň průvod.
Přiznávám se bez mučení, že se mi zprvu do průvodu moc nechtělo. Naposledy jsem byla v průvodu 2011, což byl děsně zvláštní zážitek. Dodneška si vzpomínám na nadávky, které na nás směřovaly u vchodu do Palladia a na dýmovnici, kterou někdo hodil doprostřed davu. Rovněž tísnivý pocit z policejního kordonu a holohlavých blbounů křičících dokonalé heslo: "Duhová špína!"
Nemám moc ráda velké davy lidí, navíc průvod vedl na Letnou, tak jsem si říkala, že počkám, až průvod přijde.
Nicméně! Mé předrahé polovičce se ozval její bývalý spolužák, kdysi anglista, nyní student teologie. Před pár lety nedokázal ani přijít na naši svatbu, protože nedokázal souhlasit s tím, že se děje. Po nějaké době se nám omluvil, že byl hloupý a nezralý a že ho strašně mrzí, že tam s námi nemohl být (nemilujte to!), a od té doby je poměrně zapálený v pomoci všem menšinám (už ho taky milujete?). Když napsal, že by se chtěl účastnit průvodu, jestli bychom nešly s ním, nebývalo, než se nechat ukecat.
A ničeho nelituju, protože pátý pochod byl úplně o něčem jiném než ten první. Místo těsného kordonu tězkooděnců usmívající se strážníci pochodující podél davu. Primátorka přímo v čele průvodu. Všichni rozesmátí, barevní, přátelští. Turisti nadšeně fotící. A je to trochu klišé, ale zástup lidí byl opravdu pestrý jako duhová vlajka, kterážto se stala naším symbolem. Rodiče s dětmi bok po boku s dragqueens, útloučcí zajíčci i medvědi, dámy s vlasy i bez nich... no já prostě žasnula.
Kamarád obdržel od nás malou duhovou vlaječku, se kterou radostně mával, my s drahou jsme byly oblečeni jako na sobotní vycházku a skryty pod naším obřím duhovým deštníkem. Nejvtipnější byl nějaký asijský turista, který Dang pochválil deštník a pak se tak opatrně zeptal, jestli je tohle Gay Pride. Když se dozvěděl, že jo, byl ještě nadšenější. A to ten den ráno dorazil, aniž by věděl, co se tu děje.
Nahoře na Letné byl hrozně fajn JarmarQ, nikdy nezapomenu na chuť čerstvých těstovin s pestem a na jahodovou limču. Po trochu těsnější frontě u Pride stánku jsme si koupily i 36,5 trička a pár placek. V téhle frontě jsem byla svědkem úžasné interakce, která by podle mého měla sloužit jako vzor pro komunikaci heterosexuálního a homosexuálního muže. Za kamarádem stál ve frontě velmi sympatický mladí, kterému se náš kamarád zalíbil (tak pěkný on teda zase je, to jako jo), takže zkusil pěkné komunikační oťukávání na téma "jak se ti líbil průvod", "jsi tady s někým", "a co děláš"... na které kamarád reagoval mile a přátelsky. Potom přišla řeč na to, že se chystá do Ameriky, protože tam má snoubenku, což nebylo myšleno jako odpálka, ale normální konverzace. No a protože mládenec měl taky v hlavě mozek a nevycouval jako "no tak pardon", začali se bavit o Státech, o tom, co tam bude kamarád dělat, jestli se vrátí...
Člověk by se z toho skrytě uípal.
Kromě nákupních stánků jsme obešly i ty politické, nabrala jsem nějaké materiály z Sbarvouven, z Amnesty i od Strany zelených, podepsala pár petic, získala další placky a od Marie Claire dokonce sluneční brýle, které tam úžasný sisina jenom tak rozdával. Good.
Jelikož nám začalo být ale neuvěřitelné teplo, nehledali jsme už další kamarády, ale šli jsme hromadně k nám domů, kde jsme se chladili až do večera.
Závěrem celé Prague Pride 2015 jsme si v neděli ještě s přáteli (děkuji Danae, Doktorovi a Rye) zašli na mši. Pro mě zase zajímavý zážitek - žena-farář a žena-kazatel, to jsem ještě nezažila. Hustý. A Truvérskou mši si musím někde najít v nějaké kvalitě, líbí se mi.

Slovy závěrem, přátelé, příští rok na shledanou a doufám, že ještě ve větším počtu.
A chcete-li vidět spousty barevných fotografií, tady jsou galerie na procházení: https://www.praguepride.cz/cs/foto/prague-pride-2015/
Tags: gay pride, kamarádi
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments