?

Log in

No account? Create an account
 
 
06 September 2006 @ 07:02 pm
Noc  
Život je zamčená skříňka a smrt je jako Pandora, je krásná jako záletnice, měkká jako kurtizána s očima černýma, sladkýma a tak mocnýma, že jen pohled stačí, aby člověk podlehl. A krása těch očí zůstává tu ještě dlouhou chvíli potom, co ona již dávno přešla.
Tak přesně tahle pasáž v jedné povídce Karla Čapka mě inspiroval k napsání následujícího. Jeho cit pro slovo byl/je skutečně úžasný.


Noc

Nevýslovně krásná měsíční noc. Nevýslovně kouzelná noc, noc jasného úplňku, noc stříbrná a pohansky svatá. Neměla odvahy jít spát za této noci tak čarodějné, byla sama a plná úžasu nad přemírou krásy, která zaplavila spící svět. Procházela se rozsáhlou zahradou a zanechávala za sebou jasně čitelné stopy. Očarována nádherou noci nevšimla si temného stínu, který hladově slídil po jejích šlépějích...

Každou noc pevně zamykala dveře. Každou noc slýchávala jeho kročeje a dokonce dech v klíčové dírce. Více a více podléhala jeho vůli, která ji ničila. Dnes jeho vůle zvítězila. Snad nepozorností, snad schválně. Klíč v zámku se neotočil. Ležela v polštářích, plakala, napjatě sledovala nejprve pruh světla, později také siluetu, která ho zastínila. Tiché kroky se k ní blíží...

Zatím se sneslo šero. Nikdo si přesně nevšiml, kdy se mezi ně připlížila tma. Tma, která dusí a svírá, ta hluboká propast, přehluboká, na jejímž dně se skrývá jejich zoufalství. Jen noc, která naslouchá dechu spících a sténání nemocných, ona jediná ví. Ví, proč již umlkly tiché steny dívky, která plakala, a nyní již nepláče. Jenom noc mohla nahlédnout do jejího pokoje, přiložit ucho k jejímu srdci, sevřít její hrdlo ležící v bílých polštářích. A jenom temnota mohla slyšet ticho děsivější než nářek.

Tags:
 
 
 
(Anonymous) on September 6th, 2006 06:11 pm (UTC)
Ada
Nádherné. Děsivé. Mám husí kůži. Nevím, proč, ale vzpomněla jsem si na Danielle - mou nejnáročnější roli.
Ještě...
Alice Stronghold: Johnnyspiritofdream on September 6th, 2006 06:13 pm (UTC)
Re:
Psala jsem to v době, kdy mi nebylo zrovna nejlíp... A měla před zkouškou z literatury :))))
(Anonymous) on September 6th, 2006 06:18 pm (UTC)
Re:
To chápu. Když držím v ruce scénář, a vidím tu záplavu svítivě oranžové (mého zvýrazněného textu), dlouhou třeba taky dvě stránky bez přerušení replikou jiného herce, také je mi ouvej...:))
Alice Stronghold: Johnnyspiritofdream on September 6th, 2006 06:21 pm (UTC)
Já bych nemohla hrát podle scénáře...Herečka nejsem mizerná a lidi mi nevadí, ale ta paměť... to jsou muka:D:D:D (ano a proto studuju historii...ne, vůbec to není o memorování ;D)
(Anonymous) on September 6th, 2006 06:33 pm (UTC)
Ada
Jak by mohlo...:D Ale je to něco jiného. Možná to mám snazší v tom, že je určitý text vázaný na určitou situaci - člověku to utkvívá v hlavě v souvislosti s aranžováním scén. Mno, snad Šílenou Danielle nezazdím:) A (jupí!) už umím první dva monology! (Ty nejstrašnější...:))
Alice Stronghold: Snoopyspiritofdream on September 6th, 2006 06:35 pm (UTC)
Re:
Gratuluju :))
Lucie ~ Dangerous: Carnivaledangerouss on September 6th, 2006 06:42 pm (UTC)
Taky mám husí kůži. A taky se rozplývám. A taky natahuju ruku a přitom couvám. A zamotávám se do pavučiny slov, kterou jsi tak nádherně utkala. ♥
Alice Stronghold: kissspiritofdream on September 6th, 2006 06:44 pm (UTC)
No, držela jsem se Čapkova stylu (jsem jen epigon...). Ale pavučinka vznikla povedená, že? A ty ses mi do ní skoro chytila...

*holds your hand*
Lucie ~ Dangerousdangerouss on September 6th, 2006 06:46 pm (UTC)
Hold my hand? Tak už necouvám... :)