Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

Teplá filmová jízda

Jsem velmi spokojený divák letošních Mezipater. Sice jsem nestihla úplně všechny pecky, ale viděla jsem dva dokumenty, jeden soubor krátkých filmů, stihla jsem neskutečně zajímavou besedu a viděla jsem dokonalý film o opusu magnum Sergeje Eisensteina.
Hříšník v Mekce mě velmi hluboce zasáhl. Parvez Sharma byl dokonce přítomen promítání a ochotný k diskuzi. Myslím, že islám a pouť do Mekky očima muslima, co je zároveň gay, je samo o sobě tak silné téma, že 90 minut je málo. Po konci promítání zůstane spoustu otazníků, ale taky se vaše obzory hodně rozšíří. Islám a režim Saudské Arábie, který je vesměs sektářský, jsou si podobné asi jako nebe a dudy.
O den později jsme s Dangie zašly na Do I sound gay?, na dokument, který si natočil americký spisovatel z ryze osobní motivace - zněl teple a nevěděl proč. A chtěl se toho zbavit. Bylo to vtipné, bylo to poučné a pointa se mi líbila. Nezáleží, jestli zníte nebo nezníte jako buzna, důležitý je, že je za tím hlasem důvěra v sebe sama.
V neděli na tohle téma proběhla i beseda s fonetikem, hlasovou specialistkou a hercem (jehož jméno mi upřímně vypadlo), kde jsem se dozvěděla neuvěřitelné množství zajímavých věcí.
Ještě v sobotu večer jsme zůstaly na Hodinu mezi psem a vlkem - soubor krátkých filmů o věcech tzv. za oponou, pod rouškou... upřímně, většina z nich byla i ve svých deseti minutách hrozně sdílná a silná. Utkvěl mi film o devatenátiletém klučíkovi, kterému sestra koupila sex s jiným mužem. V průběhu filmu vám dojde, že ten kluk umírá a tohle bylo jedno z jeho "dřív než umřu věcí". Ve stejném duchu film o postiženém starém chlapíkovi, který, jak z toho později vyplyne, jenom touží, aby mu ho někdo vykouřil v díře ve zdi, jenomže s vozíkem se tam nedostane. Během tohohle bloku jsem si uvědomila, jak hluboce nerozumím latinoamerické kinematografii.
Poslední film mě čekal v úterý a šla jsem se podívat na to, co dělal Eisenstein v Guajuatu. Nečekala jsem, že to bude tak zatraceně explicitní film, ale mělo to šťávu, mělo to styl, dokonalou hudbu, práce kamery a hra světel byla okouzlující. Pocta s obrovskou uměleckou licencí, ale boží. Hned bych se na to podívala znovu.

Jsem spokojený, socializovaný a dokonale ohřátý filmožrout. Tak v sobotu ještě Festival otrlého diváka a třeba budu uspokojený cinefil.
Tags: filmy
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments