?

Log in

No account? Create an account
 
 
12 November 2015 @ 08:52 pm
Teplá filmová jízda  
Jsem velmi spokojený divák letošních Mezipater. Sice jsem nestihla úplně všechny pecky, ale viděla jsem dva dokumenty, jeden soubor krátkých filmů, stihla jsem neskutečně zajímavou besedu a viděla jsem dokonalý film o opusu magnum Sergeje Eisensteina.
Hříšník v Mekce mě velmi hluboce zasáhl. Parvez Sharma byl dokonce přítomen promítání a ochotný k diskuzi. Myslím, že islám a pouť do Mekky očima muslima, co je zároveň gay, je samo o sobě tak silné téma, že 90 minut je málo. Po konci promítání zůstane spoustu otazníků, ale taky se vaše obzory hodně rozšíří. Islám a režim Saudské Arábie, který je vesměs sektářský, jsou si podobné asi jako nebe a dudy.
O den později jsme s Dangie zašly na Do I sound gay?, na dokument, který si natočil americký spisovatel z ryze osobní motivace - zněl teple a nevěděl proč. A chtěl se toho zbavit. Bylo to vtipné, bylo to poučné a pointa se mi líbila. Nezáleží, jestli zníte nebo nezníte jako buzna, důležitý je, že je za tím hlasem důvěra v sebe sama.
V neděli na tohle téma proběhla i beseda s fonetikem, hlasovou specialistkou a hercem (jehož jméno mi upřímně vypadlo), kde jsem se dozvěděla neuvěřitelné množství zajímavých věcí.
Ještě v sobotu večer jsme zůstaly na Hodinu mezi psem a vlkem - soubor krátkých filmů o věcech tzv. za oponou, pod rouškou... upřímně, většina z nich byla i ve svých deseti minutách hrozně sdílná a silná. Utkvěl mi film o devatenátiletém klučíkovi, kterému sestra koupila sex s jiným mužem. V průběhu filmu vám dojde, že ten kluk umírá a tohle bylo jedno z jeho "dřív než umřu věcí". Ve stejném duchu film o postiženém starém chlapíkovi, který, jak z toho později vyplyne, jenom touží, aby mu ho někdo vykouřil v díře ve zdi, jenomže s vozíkem se tam nedostane. Během tohohle bloku jsem si uvědomila, jak hluboce nerozumím latinoamerické kinematografii.
Poslední film mě čekal v úterý a šla jsem se podívat na to, co dělal Eisenstein v Guajuatu. Nečekala jsem, že to bude tak zatraceně explicitní film, ale mělo to šťávu, mělo to styl, dokonalou hudbu, práce kamery a hra světel byla okouzlující. Pocta s obrovskou uměleckou licencí, ale boží. Hned bych se na to podívala znovu.

Jsem spokojený, socializovaný a dokonale ohřátý filmožrout. Tak v sobotu ještě Festival otrlého diváka a třeba budu uspokojený cinefil.
Tags:
 
 
Místo usídlení: home
Nálada: happyhappy
Poslouchám: Friends
 
 
 
ebzenka: blackthorn fairyebzenka on November 14th, 2015 07:13 am (UTC)
beseda
Kromě jiného by mě ze všeho nejvíc zajímala beseda s fonetikem a hlasovou specialistkou. Všechny filmy ale znějí zajímavě, i když teda depresivně, asi bych je neustála.
Alice Strongholdspiritofdream on November 14th, 2015 08:31 am (UTC)
Mimojiné tam padlo, že gayové nemluví jako ženský, ale že si z typický mužských a ženských prostředků udělají něco nového a svébytného.
Pak mě taky zaujalo, že když člověk potlačuje nebo ani neví, jak používat svůj přirozený hlas, vrací se mu nemoci hrdla.
ebzenka: blackthorn fairyebzenka on November 14th, 2015 09:47 pm (UTC)
Žjová. Mě hlasové změny a používání hlasu hrozně zajímají. A nemoci hrdla? To je pravda. Teď jak o tom přemýšlím... Já o sobě vím, že někdy mluvím příliš nahlas. Kdysi mě to trápilo a chtěla jsem se přizpůsobit, a tak jsem prakticky šeptala. No a to byla doba, kdy jsem opakovaně ztrácela hlas, pri námaze, na soustředění se sborem, při nemoci, každou chvíli, Pak jsem se na to po jedné z životních krizí vykašlala a od té doby jsem ztratila hlas asi jednou, a to jsem zpívala ve sboru, měla několik ošklivých angín, a nic. Holt mě občas někdo upozorní, že moc řvu, ale co se dá dělat, můj hlas je přirozeně zvučný. :) A pořád potkávám lidi se zvláštním, neobvyklým hlasem, který vůbec neladí k jejich tělesné konstituci a charakteru, lidi,co se při mluvení škrtí a přijde jim to normální...
Alice Stronghold: Bowties are cool!spiritofdream on November 14th, 2015 10:56 pm (UTC)
A nejen hlasitost, ale když se třeba hlídáš, abys neměla přízvuk, když se snažíš vědomě neznít jako buzna a jiné.
Bylo to překvapivé zjištění a asi jsem narazila na příčinu svých potíží. Taky mám výrazný hlas. :-)
Brygmi Janebrygmi on November 17th, 2015 03:51 pm (UTC)
Tak to jsem ráda, že se ti Ejzenštejn líbil, já jsem z něj byla taky nadšená. :) Rozhodně doporučuji i další filmy od režiséra Petera Greenaway (já mám největší slabost pro Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec) - sice už to není queer, ale je to pořád zatraceně skvělé.
Alice Stronghold: cameraspiritofdream on November 20th, 2015 11:17 pm (UTC)
Jé, ten jsem viděla. :-)