Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

The Magnificent Seven

Momentálně jsem ještě hodně plná dojmů a všechno ve mně docela zajímavě rezonuje. Následující slovíčkaření bude obsahovat spoilery k původní i nové verzi tohoto filmu, takže kdo si nechce zkazit zážitek, nečte.

Je velmi, velmi těžké ubránit se srovnání, když se jedná o remake. Odhlédnu od toho, že oba filmy od sebe dělí šedesát let, takže je naprosto jasné, že celkové působení na diváka už nemůže být stejné. Nová verze má švih, velmi dobrou kameru a samozřejmě, že pro současného akcemilovného diváka, který je zhýčkán hodinami a hodinami moderních technologií, je nová Sedmička mnohem příjemnější podívaná.
Ale nechejme stranou očividné věci a pojďme se na oba filmy podívat z trochu jiného úhlu. Když jsem to vzala kolem a kolem, vyšlo mi skóre 5:2 ve prospěch původní šedesátkové verze.
První bod: úplně jiné sociální vyznění
Zatímco Chris s Vin pomáhají bandě mexických balíků, kteří znají jenom kukuřici, novodobá sedmička zachraňuje westernové městečko plné silných mladých mužů, kterým prostě nežeru, že si neuměj pomoct sami. (1:0)
Druhý bod: obsazení
V původní sedmičce se opravdu hodně povedl casting a co postava, to tehdejší hvězda. Nechci upírat slávu Chrisu Prattovi, ale upřímně, tady zářily hvězdy jenom dvě (a půl) a ať se nám to líbí nebo je, jak je Denzel Washington výborný herec, na Yula Brynna prostě nemá dostatečné charisma ani dostatečně hluboký hlas (2:0)
Třetí bod: záporák
Calvera. Jasná motivace, husí kůže, byl odpornej, ošklivej, zlej... ale svým způsobem obdivuhodnej. V současném filmu je záporák, jehož motivaci absolutně nedávám, žije v něčem, co silně připomíná Bílý dům a je tak mizerně zahraný, až to skoro bolí. (3:0)
Čtvrtý bod: charaktery hlavních sedmi
Ačkoliv jsou v původní verzi nasázené jedna hvězda za druhou, nemůžu se zbavit dojmu, že co se pistolníků týče, něco mi zásadně uniká. Zatímco oni se navzájem znají a vědí o své motivaci a minulosti, divák neví nic a může se z jedné či dvou scén snažit dopátrat mlhavé story. Navíc, na tu dobu odvážně naznačený charakter pistolníka Leeho zůstává podivně nevyřešený, jako by mu někdo vystřihl většinu scén.
Remake si svým pomalým úvodním tempem krásně nahrává na to, že máte čas postavy poznat, zjistit, kdo jsou a co se skrývá za dýmem z jejich koltů. Jeden je zajímavější než druhý a i když někomu skřípal písek mezi zuby, když viděl, že v hlavním obsazení je jeden černoch a jeden asiat, dává to kupodivu smysl a hodně dobře to funguje. Jako divák si je zamilujete jednoho po druhém a můžete jenom přemýšlet, koho scénáristi zabijí tentokrát. Opravdu oceňuju, že narozdíl od původní verze, se tady tvůrci nebáli sáhnout na život pravé ruce hlavního hrdiny, což se v podání Steva McQueena prostě asi neslušelo.
Nápad s tím, že bude přítomna i jedna silná ženská postava byl vlastně taky fajn, herečka tak úpně nedala svou roli, ale na celkové kvalitě a nápadu to neubírá. (3:1)
Pátý bod: nosná myšlenka
Původní verze nabízela oproti jasně definovanému žánru westernu velkou přidanou hodnotu. Život pistolníků jako něco, co není vůbec žádný med, něco, co je zcela vykořeněné, bez ženy, domova... A všichni z osazenstva dostali pocítit tu podivnou touhu po půdě a klidném životě.
Nová verze je bumbumbang, chceme to tu rozstřílet na mraky a i když máme charaktery hluboký jako kaňony na prérii, náš příběh nic jiného než přestřelku nepřinesl. (4:1)
Šestý bod: hudba
Ústřední melodii mám zarytou pod kůží opravdu hodně let. Původní verze je obohacena o hudbu velmi žánrově typickou, nicméně oproti jiným westernům působila příjemně dynamicky a k filmu neuvěřitelně sedla.
Nový film si velmi dobře hraje s hudebními motivy, hudební doprovod je rozmanitější, někdy se dostává do těžkého minimalismu, jindy je až hýřivá, ale rozhodně je hodně hodně dobrá.
A kdo se dočká závěrečných titulků, uslyší něco, co mu coby předlohu milujícímu divákovi způsobí nostalgickou husí kůži.
Celkově vzato plichta, tudíž uzavírám skóre na 5:2, z kina jsem odešla spokojená, filmu bych dala 75 %, ale pravdou zůstává, že ta nostalgická šedesátková verze je prostě lepší.

Spoiler alert!
Nový film obsahuje geniální ship. Skoro si říkám, že je až škoda, že tvůrci ještě mírně nepřitlačili na pilku. Ale je tam a jako odkaz na předlohu je to geniální posun. <3
Tags: filmy
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments