Alice Stronghold (spiritofdream) wrote,
Alice Stronghold
spiritofdream

Pro dlouhodobé zlepšování výkonů je nutné zvýšení úrovně

Ano, uvědomuju si, že učím na střední průmyslovce. Ano, vím, že většina populace není vzdělaná. A ano, uvědomuju si, že spousta středoškolského učiva je přežitek. Ale pokud opravdu chceme, aby někomu s maturitou zůstalo v hlavě pro zbytek života základní minimální a malinké cosi, musíme prostě chtít víc. Protože pokud jim to maličké cosi stačí, nevyplatí se jediná kapka úsilí, aby ho bylo dosaženo.
Snížení laťky nepovede k postupnému zvyšování výkonů. Naopak. Cíl je tak nízko, že se na něj prostě vybodneme. Zatímco středoškolák bez ohledu na typ školy mojí věkové kategorie věděl, že k maturitě bude muset mít velký přehled literárních dějin (i s vědomím toho, že se bude jednat o vědomosti akademicky prázdné a naučené), a dokázal četbu, která byla povinná (o její kvalitě tu teď nemluvme), zasadit do něčeho širšího, důležitějšího... a nakonec byl za čtyři roky středoškolského učiva přečíst a dobře znát překvapivě velké množství děl. (Neřešme, že já jich měla za střední školu přečteno sto dvacet, to je divně moc.)
Co mají teď... dvacet knih zasazených do vzduchoprázdna. Dvacet knih, z nichž při velkém štěstí přečetli tři. Pět... půlku. Protože je to dávačka. Protože stačí málo. Protože nevědět nic je asi vlastně docela cool nebo já nevím co.
Potom je naprosto v pořádku, že hrdina románu Na západní frontě klid byl Francouz, Hamlet byl Angličan, Shakespeare pro jistotu taky Francouz a publicistický článek, ve kterém redaktor klade otázku a osobnost odpovídá, se jmenuje vyprávění. Proč? Protože je to buřt.
Proč je tak těžké vědět, že Maryša otrávila manžela kafem, pan Kopfferkingel oběsil svoji manželku a umlátil syna, Petr Bajza měl čtyři kamarády, a že když tomu nerozumím, není to staročeština...
Tags: učím, výkřiky do ticha, zamýšlím se
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments