?

Log in

No account? Create an account
 
 
16 May 2017 @ 07:32 pm
Pro dlouhodobé zlepšování výkonů je nutné zvýšení úrovně  
Ano, uvědomuju si, že učím na střední průmyslovce. Ano, vím, že většina populace není vzdělaná. A ano, uvědomuju si, že spousta středoškolského učiva je přežitek. Ale pokud opravdu chceme, aby někomu s maturitou zůstalo v hlavě pro zbytek života základní minimální a malinké cosi, musíme prostě chtít víc. Protože pokud jim to maličké cosi stačí, nevyplatí se jediná kapka úsilí, aby ho bylo dosaženo.
Snížení laťky nepovede k postupnému zvyšování výkonů. Naopak. Cíl je tak nízko, že se na něj prostě vybodneme. Zatímco středoškolák bez ohledu na typ školy mojí věkové kategorie věděl, že k maturitě bude muset mít velký přehled literárních dějin (i s vědomím toho, že se bude jednat o vědomosti akademicky prázdné a naučené), a dokázal četbu, která byla povinná (o její kvalitě tu teď nemluvme), zasadit do něčeho širšího, důležitějšího... a nakonec byl za čtyři roky středoškolského učiva přečíst a dobře znát překvapivě velké množství děl. (Neřešme, že já jich měla za střední školu přečteno sto dvacet, to je divně moc.)
Co mají teď... dvacet knih zasazených do vzduchoprázdna. Dvacet knih, z nichž při velkém štěstí přečetli tři. Pět... půlku. Protože je to dávačka. Protože stačí málo. Protože nevědět nic je asi vlastně docela cool nebo já nevím co.
Potom je naprosto v pořádku, že hrdina románu Na západní frontě klid byl Francouz, Hamlet byl Angličan, Shakespeare pro jistotu taky Francouz a publicistický článek, ve kterém redaktor klade otázku a osobnost odpovídá, se jmenuje vyprávění. Proč? Protože je to buřt.
Proč je tak těžké vědět, že Maryša otrávila manžela kafem, pan Kopfferkingel oběsil svoji manželku a umlátil syna, Petr Bajza měl čtyři kamarády, a že když tomu nerozumím, není to staročeština...
 
 
Místo usídlení: zelený pokoj
Nálada: bitchybitchy
Poslouchám: pračka
 
 
 
dl_blancadl_blanca on May 16th, 2017 05:59 pm (UTC)
Samozřejmě, že nevědět nic je cool - protože všechno je přece na Googlu, woe, ne? (To, že musíš vědět, na co se zeptat, aby ti Google odpověděl, ponecháváme samozřejmě stranou.)
Cesta minimálního odporu je přece 'to pravé ořechové', no ni?
Největší průšvih není, že nemají vědomosti, ale že se nikdy nenaučili myslet. A už vůbec ne myslet v souvislostech. Což mimochodem, je jeden z největších darů, které by mělo studium literatury předat (IMHO) - to, že věci spolu souvisejí a akce vyvolávají reakce... a všemu se tomu dá porozumět, když se člověk zastaví a zasnaží...
Zuzka: penguin wavecertisko on May 16th, 2017 08:46 pm (UTC)
Mně je z toho strašně smutno :(
toriko_vstoriko_vs on May 17th, 2017 08:21 am (UTC)
Mně taky, zvlášť když si uvědomím, kam to celé směřuje - a to hodně rychle...