spiritofdream 😟hungry Brusel?

Belgické postřehy

Ačkoliv rozlohou se belgické království moc neliší od naší země, mnoho společného s Belgičany nemáme. Svoje ekonomické možnosti dotáhli téměř k maximu a plody intenzivního zemědělství tam najdete na každém kroku.
Není lepšího místa pro milovníky jídla a pití, než je právě Belgie. I ten nejobyčejnější sýr se samoobsluhy je 100% bio, protože proč by neměl být, že?

Nicméně belkgický postřeh č. 1 budiž o belgickém pivu.

Piva se vaří přes třicet různých druhů, a to nepočítám lokální pivovary, protože i malá hospůdka může mít vlastní produkci; jsou to piva silná, většinou kořeněná a dost často jantarové barvy. Chuť? Rozmanitá. Narazili jsme na kousky, které skončili pod nálepkou "Plzeň s panákem vodky", tedy neurazilo, ale ničím nevynikalo a bylo zbytečně silné (Trapist blonde 8), rovněž jsme se setkali s výbornými exempláři (Chimay, Leffe, Golem...), které jsme si okamžitě kupovali v lahvi ještě jednou. Jako turista jsem si užívala i přísná pravidla pivní kultury v podobě povinného skla. Nemůže se za žádných okolností stát, že byste dostali pivo do sklenice, která k němu nepatří, každá značka má předepsaný tvar a objem sklenice tak, aby nejlépe vynikla jeho chuť. Největší raritou je potom pivo Kwak, jehož sklenice v podobě přesýpacích hodin okamžitě vzbudí pozornost všech místních, kteří napjatě čekají, jestli si nalejete či nenalejete kwak do nosu. Jako atrakce vtipné, chuťově je ovšem naprosto nudné (a zbytečně silné).
Nakonec, i když původní plán dovolené v Belgii byl tak nějak na hranici pivních orgií, jsme tam toho nevypili moc, každý večer jednu sklenici, což vzhledem k tomu, že belgická piva mívají objem 0,25 — 0,4 l, zase není nijak závratné množství chlastu. A bohatě to stačilo.
Příště se rozhodně budu věnovat pralinkám a slibuji, že postřehy o Belgii a Nizozemí se neomezí jenom na místní pochutiny. Byť jsou skvělé.


Error

default userpic

Your IP address will be recorded 

When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.