spiritofdream 😤working doma

Bruselský šum

Vzpomínkový text o Belgii č. 3 bych ráda věnovala samotnému Bruselu. Je jasné, že za pouhé čtyři dny člověk nemůže rozhodně vidět všechno, ale nasát nějaký ten základní esprit se dá.
Co je třeba zvláštní je absence něčeho, co by se dalo nazvat předměstí. Všechna tak nějak padla v době, kdy se z Bruselu v 19. století stalo velkoměsto, takže v centru i širším historickém okolí vidíte to, co je znát třeba z Paříže — bulváry, velké domy, paláce a vysoké katedrály. Zbytek předměstí se odporoučel k zemi tehdy, když se stavělo pro EU. To vznikly opravdu vysoké moderní budovy a úplně nová obytná čtvrť pro evropské úředníky. I za hranicemi centra se velmi snadno pozná okruh moderních budov, a to, co by u nás byla paneláková sídliště, jsou shluky nových bytových komplexů.
Za tím vším jsou slumy. Nejsou tam byty z papírových krabic a plechu, ale jsou tam velké přistěhovalecké shluky, v podstatě silně geograficky a jazykově oddělené. V Belgii a hlavně v Bruselu totiž nemusíte chodit daleko, abyste narazili na Afričana, a sami jsme viděli, jak na ramenou pracujících černochů stojí celý ten bohatý a moderní svět. V sedm ráno naběhnou hoši s hadicí, smetáky a pytli a čistí to, co nadělali turisti v noci. Jako po silvestru, ale úplně každý den.
Taky není vzácností vidět lidi žebrající a rodiny, které si rozestýlají na ulici. Jako kdybyste v Bruselu mohli na vlastní oči vidět, jak vypadá doopravdy ta odvrácená strana kapitalismu.
Na druhou stranu jsou ve městě opravdu na každém kroku galerie a jiná kulturní místa, téměř všude můžete najít muzikanty, kteří na ulici hrají klasickou hudbu... prostě velké kontrasty.
Co mě mrzelo nejvíc byla absence mé francouzštiny. Když si vybavím, že na střední škole jsem měla B2, teď jsem nedala dohromady kloudnou větu a je to škoda. Za pár týdnů bych se určitě rozmluvila, anžto francouzština je jazyk, který tu na vás budou všude zkoušet, byť je Brusel zcela oficiálně trilingvní.
Procházeli jsme se ulicemi a nemohli přijít na to, jestli jsme víc ve Francii nebo v Německu, nebo v mixu, nebo kde... Je to velmi krásné a jedinečné město. Uvidíme, jestli se ještě vrátíme.

Error

default userpic

Your IP address will be recorded 

When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.