kitty kitty kitty

Tma u veterináře aneb óda na pana doktora

Naše černá prdelka bohužel není zdravá, něco v bříšku se nepovedlo a vylučovala čím dál častěji a tekutěji, až jsem jí našla pana doktora. Nejprve jsem hledala veta co nejdřív, což bylo na Palmovce, ale poté, co jsem si přečetla recenze, ve kterých klienti psali o smrti svých zviřátek, jsem se poohlédla jinde. Na Rajské zahradě je klinika, kde je ten nejúžasnější pan doktor na světě. Klidný, s aurou, která opravdu uklidňuje i takové nerváčky jako naše Sabbinka. Za dobru prohlídky s ní měl víc kontaktu než my za celou dobu a ona poctivě držela. Dokonce ji obdivuji, anžto si nechala píchnout injekci.
Prohlídka odhalila problémy ve střevech, které, a to je velké plus, jsou léčitelné antibiotiky. A okamžitě nám bylo navrhnuto, že nebudeme dávat tabletky, nýbrž sirup, když je mazlík ještě plachá.
Za týden si nás pozval pan doktor na kontrolu, že ji chce vidět a léčit on sám. Všichni jsme odcházeli tak podivně klidní, dokonce i kočka ani nepípla. Mám hrozně ráda, když se setkám s lidmi na svém místě. Ach.


teacher

Slzopudné vzruchy vol. 2

Jsem měla radost, že to mají blbouni za sebou. Tak včera se za mnou dva stavili s bonbóny. Dneska mi někdo klepal na vrátka a hle, byl tam, kluk ušatá problematická, co jsem... a nebudeme si nic nalhávat... co jsem ho moc neměla ráda a dlouho jsem přemýšlela, jestli mu napíšu čtyřku nebo nenapíšu. A protože jsem ji napsala a protože on to pochopil, přišel dneska s kyticí a se slovy díků. Vlastně nic říkat nemusel, ale stejně to udělal, a ještě dodal, že jsem byla báječná třídní. On, který ode mě čtyři roky dostával zabrat, absolvoval se mnou dva reparáty a jednu ředitelskou důtku. A pak nemám bejt ubulená kráva.

windmills

Postřehy z Nizozemí

Belgii jsem opustila už před několika dny a ačkoliv přejezd z jedné země do druhé nám trval necelé dvě hodiny, potřebovalo se pár myšlenek tak nějak finálně usadit. Došla jsem k závěru, že se mi tam hrozně líbilo, ale hodně věcí už tam na mě křičelo: "toho je moc, toho je příliš, to mi nedělá dobře," a tím pádem si z našeho nizozemského pobytu nepřivážím tolik nadšení jako z té belgické poloviny.
Pozitivum je, že se tu nikdo nesnaží komunikovat francouzsky a angličtina vystačí i na nejobyčejnější maličké sámošky. Nápisy už tak často dvojjazyčné nejsou, ani hlášení v dopravě, takže z toho, pro mě velice legračního, jazyka luštíte význam. Často jsme vzpomínali na Saphiru a její superschopnost rozumět všemu nederladskému. :-)

Collapse )
London

Óda na služby

V dalším díle nepravidelného cestovatelského nadšení věnuji pár slov všem profesionálním zaměstnancům, které jsme měli tu čest potkat. Hrozně ulehčuje život, když se můžete spolehnout, že všichni, na které se obrátíte, vám budou ochotně pomáhat a jsou tam pro vás. Protože je to součástí jejich práce a vaše přítomnost je neobtěžuje. Nesnaží se vás natáhnout a za všech okolností se snaží komunikovat.
I obyčejné pokladní umí anglicky. Když vypadáte ztraceně, pomáhají vám najít cestu. A ty dopravní spoje, ach, ty spoje — jezdí všude, načas a navazují na sebe. Zkrátka a dobře, hrozně se mi líbilo, že kamkoliv jsme se vydali, nemuseli jsme se bát, že se ztratíme.
A bohužel jsem si opět uvědomila, jak hrozně zaostalé je to u nás. To, co je v zahraničí samozřejmostí, se u nás vídá zřídka a ještě stále jsou u nás slušní a profesionální lidé považování "za debily, co v tom neuměj chodit a málo si nakradou".
Představte si, že jste v muzeu čokolády. Všude to voní kakaem a ve výstavních sálech jsou i takové malé automaty, kde si můžete zadarmo zobnout čokoládový lupínek. Kolik chcete. Hořký, mléčný, bílý. Všude. Jak dlouho by trvalo, než by u nás přišel někdo s igelitkou, do které by to všechno nahrnul? Dvě hodiny? A přitom je to tak hezké, že vám k vizuálu dají i ochutnávku, aby to bylo menší mučení. 

Collapse )
traveling

Bruselský šum

Vzpomínkový text o Belgii č. 3 bych ráda věnovala samotnému Bruselu. Je jasné, že za pouhé čtyři dny člověk nemůže rozhodně vidět všechno, ale nasát nějaký ten základní esprit se dá.
Co je třeba zvláštní je absence něčeho, co by se dalo nazvat předměstí. Všechna tak nějak padla v době, kdy se z Bruselu v 19. století stalo velkoměsto, takže v centru i širším historickém okolí vidíte to, co je znát třeba z Paříže — bulváry, velké domy, paláce a vysoké katedrály. Zbytek předměstí se odporoučel k zemi tehdy, když se stavělo pro EU. To vznikly opravdu vysoké moderní budovy a úplně nová obytná čtvrť pro evropské úředníky. I za hranicemi centra se velmi snadno pozná okruh moderních budov, a to, co by u nás byla paneláková sídliště, jsou shluky nových bytových komplexů.
Za tím vším jsou slumy. Nejsou tam byty z papírových krabic a plechu, ale jsou tam velké přistěhovalecké shluky, v podstatě silně geograficky a jazykově oddělené. V Belgii a hlavně v Bruselu totiž nemusíte chodit daleko, abyste narazili na Afričana, a sami jsme viděli, jak na ramenou pracujících černochů stojí celý ten bohatý a moderní svět. V sedm ráno naběhnou hoši s hadicí, smetáky a pytli a čistí to, co nadělali turisti v noci. Jako po silvestru, ale úplně každý den.
Taky není vzácností vidět lidi žebrající a rodiny, které si rozestýlají na ulici. Jako kdybyste v Bruselu mohli na vlastní oči vidět, jak vypadá doopravdy ta odvrácená strana kapitalismu.
Na druhou stranu jsou ve městě opravdu na každém kroku galerie a jiná kulturní místa, téměř všude můžete najít muzikanty, kteří na ulici hrají klasickou hudbu... prostě velké kontrasty.
Co mě mrzelo nejvíc byla absence mé francouzštiny. Když si vybavím, že na střední škole jsem měla B2, teď jsem nedala dohromady kloudnou větu a je to škoda. Za pár týdnů bych se určitě rozmluvila, anžto francouzština je jazyk, který tu na vás budou všude zkoušet, byť je Brusel zcela oficiálně trilingvní.
Procházeli jsme se ulicemi a nemohli přijít na to, jestli jsme víc ve Francii nebo v Německu, nebo v mixu, nebo kde... Je to velmi krásné a jedinečné město. Uvidíme, jestli se ještě vrátíme.

traveling

Rozjímání o belgické čokoládě

Proč je belgická čokoláda tak skvělá? Odpověď není snadná, ale zajeli jsme pro ni až do muzea čokolády a kakaa v Bruggách.
Jedním z důvodů je krátká koloniální minulost v rovníkové Africe. Největší bohatství Konga je sice v kaučuku, ale stejně kvalitní je i kakao. Do Belgie tak proudily a stále proudí jedny z nejlepších kakaových bobů na světě.
Další důvod je vynikající mléko. Mléko je výhradně domácí produkce a kontroly jsou velmi velmi přísné. Normy jsou přísnější než ve většině zemí Unie a každá dávka mléka laboratorně testovaná. Když jsme viděli, v jakých podmínkách žijí belgické krávy, kozy a ovce, vůbec by nám nevadilo s nimi měnit. Je docela zvláštní, že místní sýry mají poměrně krátkou tradici, když mají tak dobré mléko. Ale na druhou stranu, mít za sousedy nizozemskou goudu...
Nicméně zpět k belgické čokoládě. Kromě vynikajícího kakaa a mléka jsou navíc Belgičané docela mlsní, takže si umí dopřát spoustu luxusu i v čokoládové podobě. Belgické pralinky jako takové jsou staré zhruba stovku let a tehdá na počátku 20. století se začaly vyrábět ve velkém. Do té doby byla čokoláda hlavně v tekuté podobě určena pro elitu, nicméně na konci 19. století si ji konečně mohla dovolit i pracující třída.
Dneska máte dvě možnosti — ochutnat strojově vyráběné pralinky nebo si užít ty ručně vyráběné. Rozdíl je hlavně v ceně, protože chuťově úžasné jsou oba druhy. Ochutnali jsme obojí a uznat musím jednu věc. Pralinky Leonidas (o které tam zakopáváte) jsou dobré a zcela vynikající, nicméně ty ručně vyráběné jsou ještě o stupeň lepší. Tak nějak bez chemie.
Kromě čokolády jsme si užili i marcipán, který jsme si nakonec dovezli v několika příchutích i domů (a včera sežrali).

A co říct závěrem k čokoládě? Líbí se mi, že v téhle zemi se lidé nebojí vrážet peníze do kvality a náramně si to užívají. Což, tak trochu bohužel, je pravým opakem nás, Čechů, kteří v rámci toto čtyřicetiletého socialistického břemene stále hledáme, kde co nejvíc ušetřit, a cena je tak jediným měřítkem výběru potravin. Kdybych nebyla mlsná, nikdy bych se nenaučila vařit. A taky bych nikdy nedala 1.2 € za jediný čokoládový bonbón.

traveling

Belgické postřehy

Ačkoliv rozlohou se belgické království moc neliší od naší země, mnoho společného s Belgičany nemáme. Svoje ekonomické možnosti dotáhli téměř k maximu a plody intenzivního zemědělství tam najdete na každém kroku.
Není lepšího místa pro milovníky jídla a pití, než je právě Belgie. I ten nejobyčejnější sýr se samoobsluhy je 100% bio, protože proč by neměl být, že?

Nicméně belkgický postřeh č. 1 budiž o belgickém pivu.

Collapse )
dreaming

Jak jsem se nestala velkou bloggerkou

Když jsem před... err 16 (bohové!) lety začala se svou internetovou existencí a psala, byť na úplně jiném blogovacím serveru, svoje myšlenky, sny, recenze filmů a cestovní zážitky, pojala jsem o sobě bláhovou iluzi, že se stanu velkou a populární bloggerkou, že mě osloví nějaké noviny, budu mít tisíce čtenářů a jiné pěkné vzdušné zámky. A nakonec jsem kvůli Dangerouss zakotvila tady, na platformě, kterou měla velká skupina mých přátel a stala se pro mě virtuálním deníkem. Nestala jsem se velkou a slavnou. Dokonce jsem i svého času přestala psát úplně, protože co se fiktivních světů týče, už před sedmi lety mě úplně opustila naléhavost a závrať z tvoření.
Nicméně pořád se udržuju ve formě a sem tam vyplodím i větu o dvanácti členech, sem tam zaznamenám svou subjektivní radost z filmu, a od doby, kdy cestujeme s Nathanelem po světě i doma, píšu recenze na několik cestovatelských advisorů. Ale vlastně mi chybí ona poctivá pravidelnost, s jakou jsem psala, když jsem věděla, kolik lidí čte to, co píšu. Zkusím to napravit tím, že zase jednou budu psát o tom, co jsem viděla v předchozích deseti dnech, protože vyjet někam, kde ekonomická úroveň tak hodně překračuje tu moji, to je něco.


yoga

Dějou se věci

Jelikož to vypadá, že potomek verze 2.0 jen tak nedorazí, přemýšleli jsme, jak se soustředit na něco jiného, aby se záležitosti rodiny nestaly úporným svatým grálem. A více to? Máme činnost. Prospěšnou. Budeme se spolu učit tančit. Našli jsme skvělý kurz, dokonce ani nebudeme muset obětovat něco přes týden, protože je v neděli odpoledne. Třeba si na plese konečně zatančíme. :-)